Najcenniejszy z leków

Współczesne czasy, pomimo znacznego rozwoju medycyny, nie spowodowały, że zapotrzebowanie na krew się zmniejszyło, wręcz przeciwnie. Centra krwiodawstwa regularnie borykają się z niedostateczną jej ilością. Krew jest lekiem, którego nie da się zastąpić żadnym innym. Niezbędna jest w wielu stanach zagrożenia życia, jak również w leczeniu niedokrwistości towarzyszącej wielu chorobom, w tym nowotworowym.

Potrzeba niewiele - dowód osobisty, dobre samopoczucie, a przede wszystkim chęci. Honorowym dawcą krwi może zostać każdy dorosły, jeśli nie przekroczył sześćdziesiątego roku życia i nie znajduje się w grupie osób, które ze względu na stan zdrowia i tryb życia krwi oddawać nie mogą.

Kadra i słuchacze Szkoły Policji w Pile od wielu lat regularnie wspierają akcje krwiodawstwa. Na początku kwietnia w przeprowadzonej akcji wzięło udział blisko 70 osób. Kilkanaście dni później dołączyła do nich kolejna grupa kilkudziesięciu słuchaczy. Przedsięwzięcie to zostało ponownie zorganizowane we współpracy z pilskim oddziałem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Tym razem funkcjonariusze oddali ponad 12 litrów krwi oraz 1,5 litra osocza.

Pamiętajmy, że krew jest najcenniejszym darem, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi. Krwiodawcy swoją postawą dają dowód ofiarności, czyniąc to anonimowo. Zwłaszcza w dzisiejszych, skomercjalizowanych czasach, jest to postawa godna podziwu i naśladowania.

Powrót na górę strony