IV Konferencja Naukowa: „Miejsce zdarzenia” - 2016 - Szkoła Policji w Pile

IV Konferencja Naukowa: „Miejsce zdarzenia”

Data publikacji 15.04.2016

W dniach 12–13 kwietnia 2016 roku w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska odbywała się IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Miejsce zdarzenia", której organizatorami ...

IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa: „Miejsce zdarzenia” W dniach 12–13 kwietnia 2016 roku w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska odbywała się IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Miejsce zdarzenia", której organizatorami byli Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji i Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne. Przedstawicielem Szkoły Policji w Pile podczas konferencji był zastępca kierownika Zakładu Służby Kryminalnej podinsp. Leszek Koźmiński.
Tematem przewodnim całego przedsięwzięcia była nowoczesność i innowacyjność badań kryminalistycznych oraz znaczenie i rozwój metod zabezpieczania śladów na miejscu zdarzenia. W konferencji wzięli udział teoretycy uniwersyteccy, praktycy z uczelni technicznych łączący świat naukowy z przedsiębiorcami wdrażającymi nowatorskie rozwiązania techniczno-informatyczne. Dużą grupę słuchaczy stanowili biegli sądowi, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości i policji, a także studenci prawa, kryminalistyki i nauk pokrewnych.
Prof. Brunon Hołyst otwierał konferencję referatem, w którym wybitny kryminalistyk przedstawił zmiany, jakie zaszły w sposobie przeprowadzania oględzin miejsca zdarzenia, a przede wszystkim w sposobie postrzegania tej czynności procesowej. Ciekawym pomysłem były symultanicznie przeprowadzane oględziny analogicznych symulowanych miejsc zdarzeń, realizowane przez dwie ekipy techników kryminalistyki: polskich i niemieckich. Dzięki temu możliwe było zaobserwowanie różnic w metodyce i technice czynności techniczno-kryminalistycznych wypracowanych w dwóch różnych narodowych systemach pracy policjantów na miejscach zdarzeń.
W drugim dniu konferencji najciekawsze referaty i wystąpienia dotyczyły nowoczesnych metod obrazowania i wymiarowania miejsc zdarzeń oraz systemów identyfikacji sprawców przestępstw. Konferencji towarzyszyły XVIII Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab oraz V Międzynarodowe Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab. Zapoznanie się z ofertą polskich i światowych firm wyraźnie wskazuje, że przyszłość działań wykrywczych na miejscach zdarzeń stoi pod znakiem dronów i skanerów 3D. Technologii, które od wielu lat są także w zainteresowaniu wykładowców Zakładu Służby Kryminalnej naszej szkoły.

IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa: „Miejsce zdarzenia” IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa: „Miejsce zdarzenia” IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa: „Miejsce zdarzenia” IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa: „Miejsce zdarzenia”
IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa: „Miejsce zdarzenia” IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa: „Miejsce zdarzenia” IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa: „Miejsce zdarzenia” IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa: „Miejsce zdarzenia”

autor: Marzena Brzozowska

(15.04.16)