Kryminalna Piła 2016 za nami

Data publikacji 04.04.2016

IV Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła” 2016, zorganizowany przez Szkołę Policji w Pile i Regionalne Centrum Kultury w Pile, przez cztery dni zamienił nasze miasto ...

Kryminalna Piła 2016 za nami IV Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła” 2016, zorganizowany przez Szkołę Policji w Pile i Regionalne Centrum Kultury w Pile, przez cztery dni zamienił nasze miasto w stolicę tego popularnego gatunku literackiego.
Po raz kolejny mieliśmy niepowtarzalną okazję uczestniczenia w spotkaniach autorskich z ciekawymi pisarzami - Januszem Leonem Wiśniewskim, Joanną Opiat-Bojarską, Martą Zaborowską, PM Nowakiem i Ryszardem Ćwirlejem. Uczniowie pilskich szkół mieli także szansę wzięcia udziału w wyjątkowej kryminalnej grze miejskiej, w której role aktorów, tworzących zagadkę do rozwiązania, odgrywali wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej.
Interesującą przygodą intelektualną było spotkanie z prokurator Małgorzatą Ronc, mającą w swoich doświadczeniach prowadzenie spraw zabójców Mariusza Trynkiewicza i Henryka Murusia. Niecodziennym wydarzeniem podczas Festiwalu była wizyta norweskiego autora powieści kryminalnych, Jørna Lier Horsta. To pisarz tłumaczony na wiele języków, mający za sobą ponad 20-letnią służbę w policji norweskiej. Był on gościem komendanta Szkoły Policji w Pile insp. Piotra Leciejewskiego. Zwiedził Szkołę i podczas spotkania autorskiego otrzymał z jego rąk specjalne wyróżnienie za wysoki artystyczny poziom, etyczną wrażliwość i merytoryczną wiarygodność w kreowaniu literackiego obrazu służby policjanta kryminalnego.
Komendant Szkoły uhonorował także, w postaci statuetki i pamiątkowego dyplomu, znakomitą autorkę Katarzynę Bondę, w uznaniu jej etycznej wrażliwości historycznej, merytorycznej wiarygodności w kreowaniu literackiego obrazu służby policjanta kryminalnego oraz za promowanie Szkoły Policji w Pile w świecie sztuki pisarskiej.
Czwarta odsłona Festiwalu Kryminału uznana został przez jej uczestników za najlepszą z dotychczasowych edycji, stanowiąc po raz kolejny wyśmienite połączenie świata literackiej sztuki i kryminalnych tematów.

Kryminalna Piła 2016 za nami Kryminalna Piła 2016 za nami Kryminalna Piła 2016 za nami Kryminalna Piła 2016 za nami
Kryminalna Piła 2016 za nami Kryminalna Piła 2016 za nami Kryminalna Piła 2016 za nami Kryminalna Piła 2016 za nami

autor: Leszek Koźmiński

(04.04.16)

Powrót na górę strony