Oszustwa na Allegro

Data publikacji 17.09.2015

16 września br. Szkoła Policji w Pile gościła Annę Wojciechowską – specjalistę ds. Bezpieczeństwa Transakcji w Grupie Allegro Sp. z o.o. ...

Oszustwa na Allegro 16 września br. Szkoła Policji w Pile gościła Annę Wojciechowską – specjalistę ds. Bezpieczeństwa Transakcji w Grupie Allegro Sp. z o.o. Wraz z pojawieniem sie na rynku serwisu aukcyjnego Allegro, rozpoczął się polski e-commerce, czyli system zakupów przez Internet. Tematem wykładu, w którym udział wzięli słuchacze III edycji kursu specjalistycznego w zakresie zwalczania przestępczości gospodarczej, była polityka bezpieczeństwa Grupy Allegro (narzędzia monitorujące, bezpieczeństwo IT, współpraca z użytkownikiem, Program Ochrony Kupującego, Program Współpraca o Ochronie Praw) oraz zadania zespołu ds. współpracy z organami ścigania, który funkcjonuje w ramach Grupy Allegro.
Ponadto nasz gość przybliżył metody oszustw popełnianych za pośrednictwem serwisu Allegro, zagadnienia dotyczące kradzieży tożsamości, ze zwróceniem szczególnej uwagi na metody phishingowe, i dostępne w Internecie – także dla prywatnego użytkownika – proste, bezpłatne narzędzia służące do weryfikacji sprzedającego (ustalenie operatora internetowego, do którego przypisany jest numer IP komputera, z którego loguje się sprawca, weryfikacja numeru rachunku bankowego, możliwość ustalenia źródła pochodzenia zdjęcia oferowanego do sprzedaży produktu, czy numer IMEI oferowanego do sprzedaży telefonu komórkowego jest przypisany do danej marki i modelu aparatu itp.). Podczas prelekcji poruszony został również system komunikowania się Policji drogą elektroniczną z Działem Bezpieczeństwa Grupy Allegro, z zaakcentowaniem konieczności wskazania w kierowanych zapytaniach prawidłowej podstawy prawnej, którą stanowi art. 18.6. ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

autor: Hanna Bigielmajer

(17.09.15)

Powrót na górę strony