Prewencyjnie przed feriami

Data publikacji 13.02.2015

Młodzież województwa wielkopolskiego rozpoczyna ferie zimowe. Nie słabnie dyskusja na temat tzw. młodych kierowców. Fakty są przerażające. W grupie wiekowej ...

Prewencyjnie przed feriami Młodzież województwa wielkopolskiego rozpoczyna ferie zimowe. Nie słabnie dyskusja na temat tzw. młodych kierowców. Fakty są przerażające. W grupie wiekowej licealistów śmierć na drodze zbiera szczególnie obfite żniwo. Młodzi ludzie giną na drogach, a nie jak kiedyś na wojnach. Zresztą każdy z nas ma w tym zakresie doświadczenia osobiste, dotyczące znajomych, rodziny lub najbliższych. Czy tak musi być, czy nie ma wyjścia z tego drogowego horroru, gdzie tracą życie ludzie, którzy jeszcze na dobre go nie rozpoczęli. W związku z powyższym zorganizowano cykl spotkań związanych z bezpiecznym poruszaniem się po drogach dla uczniów III klas o profilu policyjnym z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile.
Szkolenie przeprowadził wykładowca Zakładu Prewencji kom. Artur Kulczak. Prawo jazdy nie czyni automatycznie z młodego człowieka dobrego kierowcy. To tylko przepustka do ruchu drogowego. Cechą młodości jest lekkomyślność, rywalizacja, chęć zaimponowania, bezkrytyczność w stosunku do swoich umiejętności, czasem agresja i nieodpowiedzialność za skutki swoich czynów. Prowadzący, w oparciu o przykłady z praktyki i filmy profilaktyczne, zwrócił uwagę na przestrzeganie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Wskazał na sytuację, w której młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy z zagrożenia i bólu, jaki mogą sprawić innym. Wykładowca podał statystykę najczęstszych przyczyn popełnianych wypadków, m.in.: niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego, nieprawidłowe wyprzedzanie, prowadzenie pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Wystarczy jeden splot przypadków, jedna nieoczekiwana sytuacja, jedna chwila, której skutki i piętno będzie towarzyszyć przez resztę życia.

autor: Wojciech Thiel

(13.02.15)

Powrót na górę strony