Przestępczość w sektorze bankowym i oszustwa na Allegro

Data publikacji 10.10.2014

Dobiega już końca piąta, ostatnia w tym roku, edycja kursu specjalistycznego w zakresie zwalczania przestępczości gospodarczej. Podobnie jak we wcześniejszych ...

Przestępczość w sektorze bankowym i oszustwa na Allegro Dobiega już końca piąta, ostatnia w tym roku, edycja kursu specjalistycznego w zakresie zwalczania przestępczości gospodarczej. Podobnie jak we wcześniejszych edycjach szkolenia gośćmi Szkoły Policji w Pile byli: Dariusz Polaczyk – Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Alior Bank S.A., pełniący jednocześnie funkcję Przewodniczącego Rady ds. Bezpieczeństwa Związku Banków Polskich oraz Jacek Petrykiewicz – Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Credit Agricole Bank Polska S.A.
Goście przybliżyli słuchaczom otoczenie prawne banku, typy przestępstw bankowych, najczęstsze przestępstwa bankowe na podstawie badań, największe przestępstwa bankowe w historii, psychologię działania oszusta, współpracę banków z Policją, współpracę międzybankową w obszarze bezpieczeństwa, jak również działalność Związku Banków Polskich, systemy IT i organizację struktur bezpieczeństwa banków. Podczas spotkania poruszono także problematykę przestępstw wewnętrznych i zewnętrznych – wyłudzenia kredytów, kradzież środków z rachunków, fałszerstwo dokumentów, fraudy pracownicze, wyłudzenia z użyciem technik socjotechnicznych i zagrożenia związane z obrotem gotówkowym.
Wiedza przekazana słuchaczom jest tym bardziej cenna, że liczba ujawnionych przestępstw bankowych wzrasta z roku na rok, a przestępczość bankowa należy do jednej z najtrudniejszych do wykrycia i jest bardzo niebezpieczna nie tylko dla klientów banku, ale także dla samej instytucji finansowej, która traci zaufanie i dobrą reputację na rynku. Z reguły w ramach tej tematyki mamy do czynienia ze sprawami związanymi z wyłudzaniem kredytów, różnego rodzaju nadużyciami udzielonego zaufania czy przekroczeniem uprawnień przez pracowników banku, praniem brudnych pieniędzy albo przestępstwami czekowymi i wekslowymi. Jednak wbrew pozorom to nie przestępczość zewnętrzna, jak np. napady na bank czy ataki hakerów, jest najbardziej niebezpieczna, lecz przestępczość wewnętrzna, której sprawcami są pracownicy danej placówki.

Przestępczość w sektorze bankowym i oszustwa na Allegro Szkołę odwiedził również Jakub Pepłoński – Kierownik ds. Współpracy z Organami Ścigania Grupy Allegro Sp. z o.o., w prelekcji którego, oprócz słuchaczy kursu PG, uczestniczyli również słuchacze dwóch plutonów III edycji kursu specjalistycznego dla policjantów służby kryminalnej wykonujących czynności dochodzeniowo - śledcze.
Jakub Pepłoński przedstawił politykę bezpieczeństwa Grupy Allegro, zasady współpracy z Policją, ponadto metody oszustw popełnianych na szkodę Allegro na konkretnych przykładach, jak również zagadnienie dotyczące kradzieży tożsamości, ze zwróceniem szczególnej uwagi na metody phishingowe, zasady działania usługi typu skycash i halcash. Ponadto tematem wykładu był system komunikowania się Policji drogą elektroniczną z Działem Bezpieczeństwa Grupy Allegro. Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem słuchaczy. Niemal każdy policjant ma bowiem z Allegro do czynienia bądź to służbowo, przyjmując zawiadomienia o oszustwach dokonywanych za pośrednictwem tego portalu aukcyjnego, bądź prywatnie, dokonując zakupów internetowych.

autor: Hanna Bigielmajer

(10.10.14)

Powrót na górę strony