O Izraelu i nie tylko

Data publikacji 24.07.2013

Szkołę odwiedziła Alicja Kobus – wiceprzewodnicząca Rady Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz przewodnicząca Związku ...

O Izraelu i nie tylko Szkołę odwiedziła Alicja Kobus – wiceprzewodnicząca Rady Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Oddział w Poznaniu. Podczas wizyty w Szkole, w ramach cyklu KNOW HOW (są to spotkania z ekspertami z różnych dziedzin nauki, podczas których dzielą się oni swoją wiedzą i doświadczeniem) wygłosiła wykład poświecony historii, kulturze i religii Izraela. W prelekcji uczestniczyła kadra dydaktyczna oraz słuchacze kursu podstawowego. Podczas wykładu, który ilustrowany był prezentacją multimedialną, policjanci mogli dowiedzieć się wiele na temat judaizmu, jako podstawy innych religii czy też obejrzeć filmy ukazujący piękno Izraela, a także obrzędowość żydowskiego wesela. Mówiąc o kulturze p. Kobus odczytała wiersz, którego autorem jest izraelski poeta Chaim Chefer „Sprawiedliwi świata”. Na zakończenie spotkania, przybyli na nie mieli jeszcze wiele pytań do prelegentki, dotyczyły one problematyki holokaustu, antysemityzmu czy też szeroko pojętej tradycji żydowskiej. Pani Alicja Kobus jest znana w Polsce działaczką społeczną. Z Jej inicjatywy reaktywowano w Poznaniu gminę żydowską. Jest Ona również Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Murowanej Gośliny. Miesiąc temu znalazła się wśród tegorocznych laureatów Europejskiej Nagrody Obywatelskiej, przyznawanej przez Parlament Europejski. Otrzymała ją za działalność na rzecz zbliżenia pomiędzy narodami Unii Europejskiej, a w szczególności za przywrócenie obecności społeczności żydowskiej w życiu publicznym Poznania. Warto również dodać, że kilka tygodni temu p. Alicja Kobus oraz p. Michael Schudrich – Naczelny Rabin Polski gościli w naszej Szkole. Wizyta była związana z rozmowami dotyczącymi rozbudowy zaplecza dydaktycznego Szkoły, którego część będzie miała miejsce na terenie byłego cmentarza żydowskiego. Po wnikliwych analizach, udokumentowaniu i konsultacji z Komitetem Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Europie oraz porozumienia się z Komisją Rabiniczną ds. Cmentarzy w Warszawie, nasza Szkoła otrzymała zgodę na przeprowadzenie prac. Komendant Szkoły insp. Jerzy Powiecki, wyraził również chęć kontynuowania współpracy. W przyszłości przewidziane są dalsze spotkania poświęcone kulturze żydowskiej, a także organizacja wystawy tematycznej.

O Izraelu i nie tylko O Izraelu i nie tylko O Izraelu i nie tylko O Izraelu i nie tylko

autor: Anna Fons

(24.07.13)

Powrót na górę strony