Kryminalnie i literacko

Data publikacji 27.03.2013

Zakończył się, przeprowadzany po raz pierwszy w Pile i Wielkopolsce, Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła” 2013. Przedsięwzięcie organizowane przez Regionalne ...

Kryminalnie i literacko Zakończył się, przeprowadzany po raz pierwszy w Pile i Wielkopolsce, Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła” 2013. Przedsięwzięcie organizowane przez Regionalne Centrum Kultury „Fabryka Emocji” i Szkołę Policji w Pile cieszyło się z dnia na dzień coraz większym zainteresowaniem.
Najważniejszym elementem Festiwalu były spotkania autorskie z najlepszymi polskimi pisarzami kryminałów: Markiem Krajewskim, Marcinem Wrońskim, Mariuszem Czubajem, Pawłem Pollakiem i Ryszardem Ćwirlejem. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także spotkanie mistrzyni kryminału psychologicznego i kobiecego, Katarzyny Bondy, oraz Bogdana Lacha, psychologa i profilera policyjnego, który z jednej strony jest pierwowzorem głównego bohatera powieści pisarki, a z drugiej strony opowiadał o najciekawszych aspektach pracy profilera.
Wyjątkowymi wydarzeniami podczas Festiwalu były po raz pierwszy przeprowadzane w Pile: Kryminalna Gra Miejska i konkurs na opowiadanie kryminalne z Piła w tle. Kryminalna Gra Miejska przeznaczona była dla uczniów szkół średnich i stanowiła formę zabawy oraz rywalizacji w rozwiązywaniu zagadki śledczej, przygotowanej przez organizatorów i przenoszącej w fikcyjnej opowieści w czasy powojennej historii Piły. Ogólnopolski konkurs na opowiadanie kryminalne z Piła w tle przyciągnął autorów z całej Polski, którzy przesłali 79 prac. Pośród nagrodzonych utworów znalazły się także opowiadania wyróżnione przez Komendanta Szkoły Policji z uwagi na ciekawy i pozytywny obraz policyjnej służby śledczej. Główne wyróżnienie Komendanta Szkoły Policji w Pile otrzymała Karolina Wilczyńska z miejscowości Kielce za tekst pt. „Pierwsza sprawa post. Wilk”, zaś dodatkowe wyróżnienia Komendanta otrzymały: Joanna Pawłusiów z miejscowości Godzikowice za tekst pt. „Serce na dłoni” i Beata Sołowiej z miejscowości Trzcianka za tekst pt. „RSD-1008”.
Zapraszamy do zapoznania się z nagrodzonym tekstem Karoliny Wilczyńskiej oraz do szerszej relacji o Festiwalu.

Kryminalnie i literacko Kryminalnie i literacko Kryminalnie i literacko Kryminalnie i literacko
Kryminalnie i literacko Kryminalnie i literacko Kryminalnie i literacko Kryminalnie i literacko

autor: Leszek Koźmiński

(27.03.13)

Więcej zdjęć w galerii

Więcej o Festiwalu

Powrót na górę strony