Rekordowy Turniej Klas Policyjnych

Data publikacji 22.03.2013

Na początku było ich 48, teraz zostało 25. Mowa o szkołach - uczestnikach V Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych, które w dniach 27-28 maja...

Rekordowy Turniej Klas Policyjnych Na początku było ich 48, teraz zostało 25. Mowa o szkołach - uczestnikach V Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych, które w dniach 27-28 maja będą rywalizować o Puchar Komendanta Głównego Policji i tytuł „Klasy Policyjnej Roku 2013”. O to cenne trofeum i prawo noszenia, przez kolejny rok, miana wszechstronnie wykształconej klasy o profilu policyjnym, stanęło w szranki (w ciągu wszystkich turniejowych edycji) już ponad 60 szkół z całej Polski. Do tej pory szczęście uśmiechnęło się do czterech z nich:

 • Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w GROMNIKU - w 2009 roku,
 • Zespołu Szkół we WRONIU - w 2010 roku,
 • Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących im. mjr. Henryka Sucharskiego w KATOWICACH - w 2011 roku,
 • Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w PILE - w 2012 roku.

O tym, czy któraś z wymienionych szkół sięgnie po raz drugi po upragniony tytuł, dowiemy się za kilka tygodni. Dotychczasowi laureaci nie mogą jednak czuć się pewnie, ponieważ każda z dotychczasowych edycji Turnieju miała swoją dramaturgię i nieraz już pewni, przed ostatnią konkurencją, zwycięzcy, tracili pierwszą pozycję na rzecz niżej klasyfikowanych zespołów.

Rekordowy Turniej Klas Policyjnych Tegoroczna edycja Turnieju, już przed jej finałową rozgrywką, zyskała miano rekordowej. Po pierwsze, liczba zgłoszeń do Turnieju przeszła oczekiwania organizatorów (tj. Szkoły Policji w Pile i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile). Jak wspomniano na wstępie, aż 48 szkół (kolejny rekord!) nadesłało swoje zgłoszenia. Względy organizacyjne, które znalazły swoje odzwierciedlenie w Regulaminie, określają, że w Turnieju może wziąć udział maksymalnie 25 reprezentacji (rekord!), w tym jego współorganizator i reprezentacje, które zajęły miejsca od pierwszego do trzeciego w poprzedniej edycji oraz, z uwagi na jubileuszową edycję, reprezentacje, które wzięły udział w każdej z poprzednich edycji.

W związku z tym, że z automatycznego prawa udziału w tegorocznej edycji Turnieju skorzystało siedem szkół, o osiemnaście wolnych miejsc musiało zmierzyć się aż 41 placówek oświatowych.
Eliminacje zostały przeprowadzone w trzech jednostkach organizacyjnych Policji: Komendzie Głównej Policji w Warszawie, w Szkole Policji w Katowicach oraz w Szkole Policji w Pile. Biorące w nich udział reprezentacje zgłosiły się 6 marca br. o godzinie 13.00 do jednej z wymienionych jednostek (przydziału dokonano na podstawie odległości od szkoły biorącej udział w eliminacjach). Tam, każda z drużyn starała się zgromadzić jak najwięcej punktów za rozwiązanie testu wiedzy o Policji, który został przygotowany przez wykładowców Zakładu Prawa Szkoły Policji w Pile. Zakres 40 pytań, za które każdy z członków czteroosobowej drużyny mógł otrzymać maksymalnie 40 punktów (w skali drużyny - 160), obejmował takie zagadnienia, jak: historia i współczesność Policji; struktura organizacyjna w Policji; służba w Policji; obowiązki i uprawnienia policjanta; etyka zawodowa policjanta; broń palna i inne środki przymusu bezpośredniego; bezpieczeństwo w ruchu drogowym; profilaktyczne aspekty pracy Policji.

Wyniki eliminacji

Miło nam poinformować, że w V Ogólnopolskim Turnieju Klas Policyjnych „Klasa Policyjna Roku 2013” udział wezmą następujące szkoły (w kolejności alfabetycznej):

 • Zespół Szkół im. Oskara Langego w BIAŁYM BORZE
 • Prywatny Zespół Szkół w CZARNKOWIE
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w DRZEWICY
 • Zespół Szkół Technicznych w ELBLĄGU
 • IV Liceum Ogólnokształcące im. Marynarzy Wojsk Ochrony Pogranicza w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w GDAŃSKU*
 • I Liceum Ogólnokształcące PUL im. Bohaterów Gostynina w GOSTYNINIE*
 • Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej im. Macieja Rataja w GOŚCINIE
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w GROMNIKU
 • Zespół Szkół w JABŁONOWIE POMORSKIM
 • XIV Liceum Ogólnokształcące z Zespole Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących im. mjr. Henryka Sucharskiego w KATOWICACH
 • XV Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w KATOWICACH
 • Zespół Szkół w WIELISZEWIE Liceum Ogólnokształcące w KOMORNICY
 • VII Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w LEGNICY
 • Szkoły im. I. J. Paderewskiego prowadzone przez Edukację Lubasz w LUBASZU
 • Zespół szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w MALBORKU
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w PILE
 • Zespół Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w POZNANIU*
 • Zespół Szkół nr 3 im. Marii Dąbrowskiej w PUŁAWACH*
 • Zespół Szkół Technicznych im. Stanisława Lema w SKWIERZYNIE
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Jana Radomskiego w TYCHOWIE
 • Zespół Szkół nr 2 im. Ks. St. Staszica w WADOWICACH*
 • Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w WARSZAWIE*
 • Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w WOJSŁAWICACH*
 • Zespół Szkół we WRONIU
 • III Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Zespole Szkół nr 3 w ŻORACH

Tym samym w Turnieju będziemy gościć reprezentacje aż 12 spośród 16 województw, z czego najwięcej, aż cztery, reprezentować będzie województwo wielkopolskie. Nie zabraknie przedstawicieli tak odległych od Piły miejscowości położonych w województwach: śląskim (aż trzy szkoły), małopolskim (dwie) i lubelskim. Szczegółowo lokalizację miejscowości, z których pochodzą uczestnicy tegorocznej edycji Turnieju, można prześledzić na mapie. To duże wyróżnienie dla szkół i pewnego rodzaju okazja do rozpropagowania swojego regionu w tym ogólnopolskim przedsięwzięciu, jakim bez wątpienia jest Turniej Klas Policyjnych.

Rekordowy Turniej Klas Policyjnych O tym, że tegoroczne zmagania o najwyższe lokaty mogą być niezwykle interesujące i bez wątpienia pozbawione rutyny, niech świadczy to, że wśród uczestników jest aż siedem szkół, które po raz pierwszy wezmą udział w Turnieju (zostały one wyróżnione symbolem *).

Wszystkich, którzy chcieliby poczuć turniejowa atmosferę i zapoznać się z pracą Policji i innych służb mundurowych, Szkoła Policji w Pile zaprasza w dniu 28 maja na plac Staszica, na którym zorganizowane zostanie miasteczko policyjne.

Rekordowy Turniej Klas Policyjnych Rekordowy Turniej Klas Policyjnych Rekordowy Turniej Klas Policyjnych Rekordowy Turniej Klas Policyjnych
Rekordowy Turniej Klas Policyjnych Rekordowy Turniej Klas Policyjnych Rekordowy Turniej Klas Policyjnych Rekordowy Turniej Klas Policyjnych

autor: Waldemar Hałuja

(22.03.13)

Powrót na górę strony