„Kryminalna Piła”

Data publikacji 18.03.2013

O wydarzeniach związanych z Festiwalem Kryminału „Kryminalna Piła” 2013 informujemy już od kilku miesięcy na naszej stronie. Festiwal ten, którego współorganizatorem jest Szkoła ...

„Kryminalna Piła” O wydarzeniach związanych z Festiwalem Kryminału „Kryminalna Piła” 2013 informujemy już od kilku miesięcy na naszej stronie. Festiwal ten, którego współorganizatorem jest Szkoła Policji w Pile, nie jest bowiem jednodniowym przedsięwzięciem. Składa się na niego cykl różnego rodzaju imprez, np.: konkurs fotograficzny, którego zwycięzców poznaliśmy już w grudniu ubiegłego roku. Teraz jednak zbliżamy się do punktu kulminacyjnego Festiwalu, o czym poinformował na konferencji prasowej, zorganizowanej w piątek w Urzędzie Miasta Piły, pomysłodawca „Kryminalnej Piły”, podinsp. Leszek Koźmiński.

W ciągu trzech dni (20-22 marca) wszyscy, którzy zdecydują się na odwiedzić Regionalne Centrum Kultury w Pile, będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach autorskich ze znanymi pisarzami powieści kryminalnych. Będzie można spotkać się z Markiem Krajewskim, Marcinem Wrońskim, Mariuszem Czubajem, Katarzyną Bondą, Bogdanem Lachem, Pawłem Pollakiem i Ryszardem Ćwirlejem, który część swojego życia spędził w Pile – zachęca wykładowca Zakładu Kryminalnego Szkoły Policji w Pile.
Ponadto, na wszystkich chętnych, czeka wystawa sprzętu i środków techniki kryminalistycznej (przygotowana przez wykładowców Szkoły Policji i jednocześnie pasjonatów tego rodzaju eksponatów), wystawa polskich książek kryminalnych zorganizowana pod nazwą „Literatura z dreszczykiem” oraz projekcje filmów kryminalnych. Wyjątkowym wydarzeniem w historii pilskich przedsięwzięć społeczno-kulturalnych będzie, odbywająca się po raz pierwszy w naszym mieście, Kryminalna Gra Miejska, do której zapraszamy wszystkich, bez względu na wiek, jednak szczególnie ofertę tę kierujemy do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

Wydarzeniem, na które zapewne wszyscy wielbiciele kryminałów czekają, będzie ogłoszenie wyników i nagrodzenie laureatów konkursu literackiego na opowiadanie kryminalne z Piłą w tle. Odbędzie się ono ostatniego dnia, tj. 22 marca o godzinie 17.00 w auli RCK w Pile. Celem tego konkursu, jak uzasadnia podinsp. Leszek Koźmiński, jest promocja Piły, jego historii i współczesności, a także próba odkrycia nowych talentów literackich w dziedzinie literatury kryminalnej. Jedną z nagród dla autora będzie publikacja fragmentów zwycięskiego utworu w czasopiśmie „Policja 997”. Ponadto wyróżnione przez Komendanta Szkoły Policji w Pile opowiadanie, zostanie opublikowane na łamach „Kwartalnika Prawno-Kryminalistycznego”. Organizatorzy (RCK w Pile i SP w Pile) planują także, razem z partnerem strategicznym – serwisem internetowym „Zbrodnia w Bibliotece”, wydać w formie książkowej zbiór nagrodzonych i wyróżnionych opowiadań.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z programem Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła” 2013 i skorzystania z jego bogatej oferty.

autor: Waldemar Hałuja

(18.03.13)

Powrót na górę strony