Uwaga na fałszywego wnuczka - 2011 - Szkoła Policji w Pile

Uwaga na fałszywego wnuczka

Data publikacji 07.11.2011

To zjawisko niesie ze sobą skutki społeczne, finansowe i emocjonalne. Niestety mimo wielu apeli Policji i akcji informacyjnych, zbiera swoje żniwo.

Uwaga na fałszywego wnuczka To zjawisko niesie ze sobą skutki społeczne, finansowe i emocjonalne. Niestety mimo wielu apeli Policji i akcji informacyjnych, zbiera swoje żniwo. Mowa o oszustwach metodą ?na wnuczka?, których ofiarami padają często osoby starsze, tracąc w ten sposób znaczne sumy pieniędzy, czasami nawet oszczędności całego życia. Przestępcy, dzwoniąc do swoich ofiar, podają się za osobę z rodziny (np. wnuczka, bratanka, siostrzeńca) i pod pozorem niepowtarzalnej okazji (zakup mieszkania, samochodu) lub nieszczęścia (wypadek, nagła operacja), zwracają się z prośbą o szybką pomoc finansową. W ten sposób oszuści wyłudzają znaczne sumy pieniędzy, okradając swoje ofiary, które wierzą, że pomagają swoim bliskim.

W celu przybliżenia tego zagadnienia młodym policjantom z kursu podstawowego, z inicjatywy szkolnego Koła Kryminalistycznego oraz wykładowców Zakładu Kryminalnego zorganizowano spotkanie z cyklu KNOW HOW. Wykład połączony był z prezentacjami multimedialnymi, a poprowadzili go: podinsp. Wiesław Malowany oraz kom. Leszek Bieliński. Przedstawili oni schemat działania sprawców, czynności wykrywcze, opowiedzieli o specyfice przesłuchania osoby pokrzywdzonej, kryteriach typowania oraz oględzinach i śladach pozostawionych na miejscu usiłowania/dokonania oszustwa. Prowadzący przedstawili również praktyczne porady dla potencjalnych ofiar.

autor: Anna Fons

(23.09.11)