Genesis ? na początku powojennej historii Piły - 2011 - Szkoła Policji w Pile

Genesis ? na początku powojennej historii Piły

Data publikacji 07.11.2011

Osoby, które przybyły w ubiegły czwartek do auli Szkoły, miały okazję wziąć udział w premierze filmu

Genesis ? na początku powojennej historii Piły Osoby, które przybyły w ubiegły czwartek do auli Szkoły, miały okazję wziąć udział w premierze filmu "Genesis".

Genesis ? na początku powojennej historii Piły Cykl filmów Jana Szwedzińskiego ?Nasze Miasto, Nasza Pamięć?, składa się z pięciu odcinków: "Exodus", "Genesis", "Labora", "Vita" i "Memoria". Pierwsza część filmu ? "Exodus", zaprezentowana została w Szkole w marcu br. Podobnie jak wtedy, także drugi odcinek spotkał się z ciepłym przyjęciem publiczności.

Genesis ? na początku powojennej historii Piły Wypowiedzi filmowych bohaterów, którzy wspominają Piłę z 1945 roku, uzupełniły cytaty z archiwalnych dokumentów ukazujące tło historyczne epoki. Są to m.in. ?Raport sytuacyjny Pełnomocnika Rządu RP na Obwód Pilski?, protokoły z posiedzeń Miejskiej Rady Narodowej i Obwodowej Rady Narodowej.

Cykl ?Nasze Miasto, Nasza Pamięć? zawiera wspomnienia ludzi, którzy po wojennej zawierusze odnaleźli swoje miejsce w Pile. Jak mówi Jan Szwedziński - ?Dotarłem też do mieszkańców Piły, którzy tu mieszkali przed wojną, opowiadają oni jak zapamiętali Piłę oczami dziecka oraz wspominają, jak musieli stąd uciekać; aby później powrócić. W "Genesis" bohaterowie filmu mówią o swoich pierwszych wrażeniach z Piły, o radościach i smutkach dnia codziennego?.

autor: Anna Fons

(25.07.11)