Jak Lara Croft - 2010 - Szkoła Policji w Pile

Jak Lara Croft

Data publikacji 06.06.2011

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji UAM w Poznaniu oraz Studium Pedagogiczne w Bydgoszczy. Do tego dochodzą wszystkie szkolenia resortowe ...

Jak Lara Croft Ukończyła Wydział Prawa i Administracji UAM w Poznaniu oraz Studium Pedagogiczne w Bydgoszczy. Do tego dochodzą wszystkie szkolenia resortowe, podstawowe, podoficerskie i oficerskie oraz niezliczona liczba kursów, szkoleń i sympozjów. W Szkole jest prawdziwym ekspertem od materiałów wybuchowych, pirotechnicznych, broni, a także? daktyloskopii. To oczywiście starszy wykładowca Zakładu Kryminalnego Szkoły podinsp. Maria Kaczmarek.

Jak Lara Croft Na początku warto wspomnieć, że nasza bohaterka ukończyła kurs prowadzenia śledztwa powybuchowego, z którego zresztą przywiozła ciekawe ?pamiątki?, m.in. ślady po wybuchach bomb, protokoły oględzin, dokumentację fotograficzną. Wykorzystuje je często podczas zajęć ze słuchaczami. Balistyka jest bowiem jedną z jej pasji. Nic się przed nią nie ukryje, ponieważ podinsp. Kaczmarek ma także uprawnienia do prowadzenia kursów przesłuchań prowadzonych metodami FBI. Zna dobrze swoje i nie tylko swoje prawa, ponieważ jest absolwentką kursu przygotowującego policjantów do wykorzystania przez Policję dorobku prawnego Schengen. Od podszewki poznała także pracę służb kryminalnych i to zarówno operacyjno-rozpoznawczą jak i dochodzeniowo-śledczą. Odbywała praktyki w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym (CLK) KGP i laboratorium KWP w Poznaniu, a nawet w szkole techników kryminalistycznych w Wielkiej Brytanii. Zdobyte tam doświadczenie oraz ciągłe uzupełnianie wiedzy nowinkami ze świata nauki, sprawiają, że prowadzone przez nią zajęcia należą do jednych z najciekawszych.

Jak Lara Croft Oprócz tego wszystkiego podinsp. Kaczmarek pisze i? to sporo. Jest autorką wielu artykułów, publikacji, skryptów, konspektów, m.in. Ślady linii papilarnych, Przykłady pytań do biegłego, Broń palna i ślady jej użycia, Materiały wybuchowe, Fałszerstwa, Biegły, Kryminalistyczne badanie miejsca zdarzenia, Zbiory daktyloskopijne i ich praktyczne wykorzystanie, Informator jako osobowe źródło informacji. Jej teksty ukazywały się także w książkach wydawanych przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie i Komendę Główną Policji w Warszawie. Uzupełnieniem publikacji stały się własnoręcznie wykonane ciekawe materiały dydaktyczne, które znajdują się m.in. w specjalnie zaprojektowanych przez nią szkolnych salach tematycznych: daktyloskopijnej i broni. Oprócz tego podinsp. Maria Kaczmarek jest współtwórcą ciekawej prezentacji multimedialnej pt. Algorytmy postępowania Policji w przypadku zaistnienia aktu terroru kryminalnego z użyciem materiałów wybuchowych. Jak Lara Croft Jakby tego było mało, jest także autorką scenariuszy i reżyserką filmów dydaktycznych, m.in. Daktyloskopowanie osób, Materiały wybuchowe i pirotechniczne używane w aktach terroru kryminalnego, Rodzaje śladów kryminalistycznych powstałych wskutek eksplozji ładunku lub wybuchu, Wykorzystanie systemu automatycznej identyfikacji daktyloskopijnej AFIS, Pozyskanie informatora, Spotkanie z informatorem, Wykorzystanie automatycznego systemu identyfikacji broni ARSENAŁ, Broń palna i materiały wybuchowe. Wymienione filmy i prezentacje multimedialne wykorzystywane są także przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, CLK KGP, czy Centralne Biuro Śledcze. Obecnie podinsp. Kaczmarek pracuje nad aktualizacją pozycji Kryminalistyczne badania miejsca zdarzenia w teorii i praktyce, a jej skrypt o broni, zyskał bardzo pozytywne opinie ekspertów z CLK i od ubiegłego roku jest oficjalnym podręcznikiem dla techników i ekspertów kryminalistyki.

Co robi tak zajęta policjantka, kiedy jej myśli nie wypełniają wybuchy i odbitki linii papilarnych? To proste, pracuje na rzecz Szkoły. Zorganizowała wystawę prac plastycznych dzieci pt. Policja wczoraj i dziś. To dzięki jej zaangażowaniu na holu widnieje piękne logo Szkoły. Te ?spokojne? zajęcia, nie zmieniają jednak faktu, że takich umiejętności, wiedzy i doświadczenia nie powstydziłaby się nawet Lara Croft, jedna z najbardziej znanych bohaterek gier komputerowych i filmów oraz specjalistka od dynamicznych akcji i wybuchów.

autor: Anna Fons

(16.11.10)