Jak to się ma do rzeczywistości? - 2010 - Szkoła Policji w Pile

Jak to się ma do rzeczywistości?

Data publikacji 06.06.2011

Bohaterowie seriali kryminalnych to herosi w mundurach. To oni jednym strzałem podczas pościgu powalają na ziemię kilku przestępców, a narkotyki rozpoznają próbując ich smaku.

Jak to się ma do rzeczywistości? Bohaterowie seriali kryminalnych to herosi w mundurach. To oni jednym strzałem podczas pościgu powalają na ziemię kilku przestępców, a narkotyki rozpoznają próbując ich smaku. Telewizyjne policjantki z rozpuszczonymi długimi włosami, chodząc na obcasach pomiędzy dowodami, dokonują oględzin. Do tego wszystkiego w filmowym kadrze raczej nie pokazuje się mało medialnej czynności, jaką jest żmudne opisywanie dowodów czy robienie szkiców kryminalistycznych. Taki obraz pracy policji utrwalił się w głowach wielu z nas, a zwłaszcza młodzieży. Ile ma on wspólnego z policyjnym rzemiosłem, ze sztuką prowadzenia oględzin, procesem znalezienia, zabezpieczania i zbierania dowodów, dowiedzieli się gimnazjaliści z klas trzecich z Zespołu Szkół nr 2 im. Królowej Jadwigi w Pile.

Jak to się ma do rzeczywistości? Młodzież, która odwiedziła nas, z zainteresowaniem wysłuchała historii o Szkole i budynku, w którym mieści się ona od wielu lat. Obejrzała także pomieszczenia oględzinowe i sale tematyczne: broni, narkotykową, daktyloskopii, pierwszej pomocy przedmedycznej, w której wysłuchała wykładu poświęconego podstawowym zasadom udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie obejrzeli ślady, które można spotkać na miejscu zdarzenia i dowiedzieli się, co składa się na wyposażenie walizki kryminalistycznej. Goście podziwiali również witraże znajdujące się w auli i w szkolnej galerii sztuki Akwarium. Zaznajomili się także z osiągnięciami szkolnego koła PTTK TRAMPPOL, księgozbiorem biblioteki i jednostkami broni używanymi przez policjantów.

Jak to się ma do rzeczywistości? Jak to się ma do rzeczywistości? Jak to się ma do rzeczywistości? Jak to się ma do rzeczywistości?

autor: Anna Fons

(28.10.10)