Po pierwsze bezpieczeństwo - 2010 - Szkoła Policji w Pile

Po pierwsze bezpieczeństwo

Data publikacji 03.06.2011

Zasady bezpieczeństwa powinny być przestrzegane wszędzie, zwłaszcza w miejscu pracy - tu bowiem spędzamy jedną trzecią całej doby.

Po pierwsze bezpieczeństwo Zasady bezpieczeństwa powinny być przestrzegane wszędzie, zwłaszcza w miejscu pracy - tu bowiem spędzamy jedną trzecią całej doby. Przepisy w tej dziedzinie zmieniają się szybko, więc aby za nimi nadążyć, niezbędne jest czytanie fachowej literatury, specjalistycznych gazet i bieżące doskonalenie praktyczne. W jednym z takich szkoleń - kwartalnym spotkaniu członków pilskiego oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy - uczestniczyła p. Urszula Lipińska ? specjalista Wydziału Kadr Szkoły.
W zebraniu wzięli także udział pracownicy służby BHP zakładów pracy z regionu pilskiego, przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy oraz radca prawny Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Podczas spotkania omówiono najnowsze zmiany dotyczące prawa pracy. Z dniem 15 listopada wchodzi bowiem w życie ustawa antynikotynowa (Dz. U. z 2010 r. nr 81, poz. 529). Ustawa ta wprowadza zakaz palenia tytoniu oraz wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych. Z nową ustawą wchodzi możliwość karania mandatem ? tak jak w przypadku wykroczenia. Kolejnym ważnym zagadnieniem, które omówiono było zagadnienie dotyczące stanu wypadkowości w miejscach pracy na terenie Wielkopolski. Uczestnicy spotkania, zostali poinformowani o tym, że Okręgowy Inspektor Pracy w Poznaniu powołał zespół do realizacji programu Wielkopolska Strategia Ograniczenia Wypadków, której celem jest kształtowanie i propagowanie kultury bezpieczeństwa, dotarcie do pracodawców, zwłaszcza mniejszych firm i przedsiębiorstw i nakłonienie ich do działań, które zmniejszyłby liczbę wypadków przy pracy.

autor: Anna Fons
zdjęcie: Dariusz Jakubowski

(07.09.10)