Kryminał w stulecie Policji Państwowej

Z okazji 100. powołania Policji Państwowej, Biuro Programu „Niepodległa”, we współpracy z polską Policją zorganizowało konkurs na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne.

Szkoła Policji w Pile, w ramach podpisanego porozumienia dotyczącego organizacji konkursu literackiego „Stulecie polskiego kryminału”, dołączyła do grona jego partnerów. Uczestnicy mogli wzbogacić swój warsztat lub poszukać inspiracji podczas warsztatów zrealizowanych przez pasjonatów kryminalistyki z pilskiej Szkoły Policji, wykładowców: kom. Pawła Leśniewskiego i asp. Jacka Cyrana. Warsztaty z technikami kryminalistyki umożliwiły zdobycie nowej wiedzy i zweryfikowanie realiów miejsca zdarzenia z fikcją literacką.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się rozmowy na temat zabezpieczanych śladów, a w szczególności owadów, prowadzone z kom. Pawłem Leśniewskim – dr. nauk prawnych, biegłym sądowym w dziedzinie kryminalistyki o specjalności ujawniania i zabezpieczania śladów entomologicznych.

Ogłoszenie wyników konkursu miało miejsce w Poznaniu podczas Festiwalu Kryminału GRANDA. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach. Prace oceniane były przez jury, w składzie którego był przedstawiciel Szkoły Policji w Pile, podinsp. Leszek Koźmiński, p.o. naczelnik Wydziału Prezydialnego, biegły sądowy w dziedzinie kryminalistycznego badania dokumentów, a na co dzień pasjonat kryminałów.

W związku z wysokim poziom nadesłanych prac, w każdej kategorii przyznano nie tylko 3. główne nagrody, ale także wyróżnienia. Nagrodę specjalną Komendanta Szkoły Policji w Pile insp. Beaty Róźniak- Krzeszewskiej otrzymała Magdalena Lewandowska-Rosa za opowiadanie „Teczka”.

Zdobywczyni wyróżnienia oraz laureaci pierwszych miejsc otrzymają zaproszenie do pilskiej Szkoły Policji na wyjątkowe warsztaty, prowadzone przez specjalistów kryminalistyki.

Nagrodzone opowiadania zostaną wydane przez Wydawnictwo Czwarta Strona w formie książki, której premiera planowana jest w przyszłym roku w ramach Festiwalu Kryminalna Piła w murach Szkoły Policji w Pile.

 

WP/ Magdalena Pałys

  • Kryminał w stulecie Policji Państwowej
  • Kryminał w stulecie Policji Państwowej
  • Kryminał w stulecie Policji Państwowej
Powrót na górę strony