Nowości wydawnicze

Postępowania dyscyplinarne w Policji

Data publikacji 09.11.2011

Postępowanie dyscyplinarne w Policji red. P. Jóźwiak, Witold St. Majchrowicz „Postępowanie dyscyplinarne w Policji”. Jest to pierwsza publikacja z serii Biblioteczka Kwartalnika Prawno-Kryminalistycznego. Pozycja ta stanowi podsumowanie odbytego w dniu 5 października 2010 roku w Szkole Policji w Pile seminarium Postępowanie dyscyplinarne w Policji, którego współorganizatorami, poza Szkołą, były Wyższa Szkoła Biznesu w Pile oraz Biuro Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Policji. W seminarium udział wzięli, oprócz organizatorów, policjanci zajmujący się problematyką postępowań dyscyplinarnych w Komendzie Głównej Policji, komendach wojewódzkich i powiatowych, przedstawiciele środowisk naukowych, m.in. z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile; przedstawiciele Straży Granicznej oraz prokuratury. Wydana publikacja zawiera przygotowane przez uczestników i wygłoszone wystąpienia. Celem opracowania jest zapoznanie szerszej grupy czytelników z omawianymi treściami, zaprezentowanie wyników spotkania oraz zaproszenie do dalszej dyskusji nad tymi istotnymi zagadnieniami. Przedmiotowa publikacja jest także próbą odpowiedzi na podnoszone w środowisku naukowym apele o pilne podjęcie problematyki związanej z odpowiedzialnością dyscyplinarną. Znaczenie niniejszej publikacji, jak i samego seminarium, wzmacnia fakt, że w skład komitetu naukowego weszli wybitni znawcy problematyki odpowiedzialności dyscyplinarnej, jak prof. dr hab. Andrzej J. Szwarc, organizator jednej z pierwszych w Polsce konferencji poświeconych odpowiedzialności dyscyplinarnej, dr hab. Hanna Paluszkiewicz oraz doc. dr Ireneusz Adamczak. Istnieje możliwość nabycia ww. pozycji literatury zawodowej w bibliotece Wyższej Szkoły Biznesu w Pile. Zawartość publikacji

• Postępowanie dyscyplinarne w służbach mundurowych. Ewolucja odpowiedzialności dyscyplinarnej wieku i jej przyszłość – Sebastian Maj.
  • Stosowanie prawa karnego materialnego i procesowego w postępowaniu dyscyplinarnym policjantów – Piotr Jóźwiak.
  • Zasady postępowania dyscyplinarnego policjantów – Ireneusz Adamczak.
  • Zbieg odpowiedzialności dyscyplinarnej z odpowiedzialnością karną lub za wykroczenie – Dawid Korczyński.
  • Dyskwalifikacja dowodu w postępowaniu dyscyplinarnym – Szymon Stypuła.
  • Status rzecznika dyscyplinarnego policjantów – Arkadiusz Bajerski.
  • Prawo do obrony w postępowaniu dyscyplinarnym policjantów – Piotr Jóźwiak, Janusz Kubiak.
  • Skarga do sądu administracyjnego na prawomocne orzeczenie i postanowienia dyscyplinarne w policji – Maciej Szczepański, Karol Szadkowski.
  • Odpowiedzialność dyscyplinarna policjantów za czyny będące przejawem nieprzestrzegania zasad etyki zawodowej. Problem kwalifikacji zachowania policjanta jako czynu nieetycznego – Jacek Przygodzki.
  • Zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej w niemieckiej policji na podstawie federalnej ustawy o odpowiedzialności dyscyplinarnej – Angelika Chlebowska.
  • O torturach i nieludzkim traktowaniu - uwagi na gruncie kazusu niemieckiego policjanta Wolfganga Daschnera. – Paweł Nalewajko.
Wydawnictwo Szkoły Policji w Pile; 2011 rok; wyd. I; ss. 168.