Policyjni wykładowcy na procesie Adama Z.

„Jednej rzeczy nauczyłem się w moim długim życiu: że cała nasza nauka w konfrontacji z rzeczywistością wydaje się prymitywna i dziecinna - a jednak jest to najcenniejsza rzecz, jaka posiadamy.”

Tymi słowami Alberta Einsteina rozpoczęli swoją naukową podróż do Sądu Okręgowego w Poznaniu wykładowcy Szkoły Policji w Pile. Wyjazd został zorganizowany we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Policji IPA działającym przy Szkole, w ramach potrzeb doskonalenia zawodowego w aspekcie „procesu karnego w praktyce”. Wykładowcy uczestniczyli w charakterze obserwatorów w rozprawie toczącej się przeciwko Adamowi Z.

Podczas środowej rozprawy przesłuchano w charakterze świadka cztery osoby. Przesłuchania dotyczyły przede wszystkim sytuacji, które poprzedzały tragiczne zdarzenie, w którym śmierć poniosła Ewa Tylman. Świadkowie opisywali również zachowania poszczególnych osób, w szczególności Adama Z., któremu Prokuratura Okręgowa w Poznaniu zarzuciła dokonanie zabójstwa.

Zeznania składała m.in. Lidia N. W trakcie składania przez nią zeznań odtworzone zostały niepublikowane dotąd nagrania z kamer monitoringu. Fragmenty nagrań pokazywały uczestników imprezy, m.in. Adama Z.

Na wniosek prokuratury przesłuchano w charakterze świadka kierownika ochrony Aresztu Śledczego w Poznaniu, gdzie przebywał Adam Z. w trakcie tymczasowego aresztowania. Świadek ten wykluczył możliwość konsultowania się oskarżonego z innymi osobami osadzonymi w areszcie. Konsekwencją takiego stanu rzeczy było postanowienie sądu o przekazanie treści zeznań Pawła P. do prokuratury w celu rozważenia wszczęcia postępowania przeciwko niemu, za składanie fałszywych zeznań. Przypomnijmy, Paweł P. zeznał z własnej inicjatywy, że oskarżony o zabójstwo Ewy Tylman przyznał się przed nim na spacerniaku aresztu śledczego do tego czynu.

Następna rozprawa została zaplanowana na dzień 11 października 2017 roku. Dotychczasowy udział w rozprawie umożliwił wykładowcom wzbogacenie wiedzy o spostrzeżenia co do rzeczywistego przebiegu rozprawy sądowej. Będzie to miało pozytywny wpływ na proces dydaktyczny podczas kursów specjalistycznych i podstawowych realizowanych w ramach programu szkolenia Szkoły Policji w Pile.

Sebastian Wegner

Powrót na górę strony