IPA – Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji

PILSKI PÓŁMARATON PHILIPS’A Z MOCNYM POLICYJNYM AKCENTEM

W niedzielę 2 września 2018 r. po raz dwudziesty ósmy rzesze zawodników z Polski i z 15 krajów świata stanęło na starcie Półmaratonu PHILIPS’a.

Pilski półmaraton to obowiązkowa pozycja w kalendarzu startowym wielu biegaczy. Odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę września, co gwarantuje jego uczestnikom doskonałe przetarcie przed wrześniowymi maratonami w Berlinie i w Warszawie.

W tym roku po raz czwarty w ramach Półmaratonu PHILIPS’a, przy współpracy Szkoły Policji w Pile rozegrano zawody Otwartego Międzynarodowego Pucharu Policji w Półmaratonie. W walce o Puchar wzięło udział 120 policjantów i pracowników Policji (zarówno czynnych, jak i emerytów) z Polski oraz 5 policjantów z Łotwy. Wiele wskazuje na to, że Łotysze udział w pilskim biegu na stałe wpisali w swoje kalendarze, bowiem mamy zaszczyt gościć ich od samego początku „umiędzynarodowienia” policyjnej rywalizacji, czyli od 2015 roku.

Nasza Szkoła, tradycyjnie, również miała swoją reprezentację. W tegorocznej edycji biegu na przebiegnięcie dystansu 21,097 km zdecydowali się Arkadiusz Bajerski, Adam Blajchert, Artur Pietruszka, Artur Pinkowski, Jarosław Pińkowski, Radosław Słabaczewski i Monika Tuczyńska.

Puchary oraz nagrody zostały ufundowane przez Komendanta Głównego Policji, Komendanta Szkoły Policji w Pile, Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA, Niezależne Samorządne Związki Zawodowe Policjantów, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pile oraz Urząd Miasta Piły. Każdy z 3824 uczestników, którzy ukończyli bieg, na mecie otrzymał unikatowy medal 28. Półmaratonu PHILIPS’a. Na tegorocznym medalu znajduje się sylwetka maratończyka Wiesława Perszke. To mistrz Polski w maratonie z 1998 r., wielokrotny reprezentant naszego kraju i uczestnik największych biegów maratońskich na świecie (m.in. w Berlinie, Bostonie, Londynie czy Barcelonie) z rekordem życiowym 2:11:15.

Najlepszymi wśród policjantów okazali się:

- w kategorii indywidualnej kobiet

            - Liga GIRGENSONE (Łotwa)                              1:26:08

            - Kitija VALTERE (Łotwa)                                      1:27:11

            - Monika NAWRAT (KMP Katowice)                   1:30:11


- w kategorii indywidualnej mężczyzn

            - Kamil LUBOWIECKI (KSP Warszawa)             1:18:39

            - Mariusz BANDOCH (KWP Bydgoszcz)            1:22:01

            - Gunars KEGIS (Łotwa)                                        1:22:32


- w kategorii drużynowej

            - State Police of Latvia

            - Komenda Powiatowa Policji w Świeciu

            - Szkoła Policji w Pile

W skład najlepszej drużyny weszli: Gunars KEGIS, Liga GIRGENSONE, Kitija VALTERE, Aigars RUBLIS i Edgars RUTINS. A najlepszym policjantem Szkoły Policji w Pile został Artur Pietruszka słuchacz szkolenia zawodowego podstawowego. Puchary i nagrody zwycięzcom wręczyli: Komendant Szkoły Policji w Pile insp. Beata Różniak-Krzeszewska i Prezes Wielkopolskiej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA pan Witold Drzażdżyński oraz Wiceprzewodniczący Zarządu Szkolnego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Szkole Policji w Pile podkom. Jarosław Pińkowski.

Po wręczeniu pucharów, nagród i upominków zawodnikom biorącym udział w zawodach o Puchar Policji, główny organizator – Dyrektor Półmaratonu PHILIPS’a Henryk Paskal otrzymał z rąk Komendant insp. Beaty Różniak-Krzeszewskiej pamiątkowy ryngraf jako podziękowanie za pomoc w organizacji Otwartego Międzynarodowego Pucharu Policji w Półmaratonie, wyrażając nadzieję na kontynuację współpracy przy tym sportowym przedsięwzięciu.

IPA/SP/Sebastian Wegner