IPA – Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji

X lat Fundacji Anny Wierskiej „Dar Szpiku” i Drużyny Szpiku

Na początku tygodnia, w Poznaniu odbyła się uroczysta Gala Drużyny Szpiku, w której uczestniczyli funkcjonariusze Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Pile: asp. Monika Tuczyńska - członek fundacji MTS Drużyna Szpiku KGHM oraz kom. Artur Mazur i asp. sztab. Janusz Trzyna.

Wszyscy uczestnicy to również bardzo aktywni członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA-Region przy Szkole Policji w Pile. Pilscy wykładowcy od 2016 roku współpracują razem z koordynatorami Drużyny Szpiku z Poznania. Na uroczystości podsumowano, jak wiele ludzi działa bezinteresownie, biorąc udział w organizowaniu wielu akcji charytatywnych. Na scenie auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu wybrzmiewało wiele ważnych słów, słów, które naprawdę mają moc! „Kiedy na scenie występowała Katarzyna Wilk oraz Jacek Mejer „MEZO” byliśmy pod ogromnym wrażeniem, a to był dopiero początek wieczoru”- relacjonują przedstawiciele SP Piła. W pełni profesjonalnie galę przeprowadzili Katarzyna Bujakiewicz, Monika Stachurska, Bartek Jędrzejak, Marcin Urbas i Michał Filipon. Wymienieni wyżej oraz zaproszeni goście podsumowali 10 lat historii istnienia Fundacji Anny Wierskiej „Dar Szpiku” i Drużyny Szpiku. Drużyna Szpiku to wolontariusze, pasjonaci, ale także ludzkie historie i codzienne życie. 10 lat to tysiące pokonanych kilometrów przez biegaczy w czerwonych koszulkach (Monika Tuczyńska od prawie 5 lat reprezentuje w różnych zawodach barwy MTS Drużyna Szpiku KGHM). Fundacja im. Anny Wierskiej „Dar Szpiku” powstała w 2008 roku w Poznaniu. Inspiracją do założenia fundacji była sama Anna Wierska, która ostatnie 2 lata swojego życia, walcząc z białaczką i próbując znaleźć dawcę szpiku kostnego, poświęciła na przekonywanie innych, jak ważną kwestią jest dawstwo szpiku. Fundacja została powołana przede wszystkim w celu prowadzenia działań z zakresu profilaktyki chorób nowotworowych krwi oraz propagowania idei pozyskiwania dawców szpiku oraz jego transplantacji. Podstawowe działanie fundacji to także wspieranie osób chorych i ich rodzin, które niejednokrotnie wymagają szczególnej opieki oraz pomocy w przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu. Działanie fundacji to także pomoc materialna i finansowa, bo niejednokrotnie potrzebujący i ich rodziny znajdują się w bardzo trudnych sytuacjach życiowych. Warto zaznaczyć, że w 2008 r. Centralny Rejestr Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej liczył ok. 5000 zarejestrowanych dawców, pod koniec 2013 było już ich ok. 540 tysięcy. Rok 2017 został zakończony z doskonałym wynikiem ponad miliona trzystu tysięcy nazwisk. Zamierzeniem docelowym nie jest cyfra, a sytuacja, w której każdy chory znajdzie swojego bliźniaka genetycznego i będzie mógł zawalczyć o swoje życie. W czasie uroczystej Gali zostały wręczone statuetki „Anki 2018” oraz odznaki dla szczególnie zasłużonych wolontariuszy Drużyny Szpiku. Wyjazd na uroczystą Galę był możliwy dzięki kierownictwu Szkoły Policji w Pile, które już wielokrotnie wspierało promowanie idei oddawania szpiku.

ZSK-IPA/Sebastian Wegner