Kryminalna Piła 2016

Data publikacji 04.04.2016

IV Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła” 2016, zorganizowany przez Szkołę Policji w Pile i Regionalne Centrum Kultury w Pile, przez cztery dni zamienił nasze miasto ...

Kryminalna Piła 2016 za nami IV Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła” 2016, zorganizowany przez Szkołę Policji w Pile i Regionalne Centrum Kultury w Pile, przez cztery dni zamienił nasze miasto w stolicę tego popularnego gatunku literackiego.
Po raz kolejny mieliśmy niepowtarzalną okazję uczestniczenia w spotkaniach autorskich z ciekawymi pisarzami - Januszem Leonem Wiśniewskim, Joanną Opiat-Bojarską, Martą Zaborowską, PM Nowakiem i Ryszardem Ćwirlejem. Uczniowie pilskich szkół mieli także szansę wzięcia udziału w wyjątkowej kryminalnej grze miejskiej, w której role aktorów, tworzących zagadkę do rozwiązania, odgrywali wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej.
Interesującą przygodą intelektualną było spotkanie z prokurator Małgorzatą Ronc, mającą w swoich doświadczeniach prowadzenie spraw zabójców Mariusza Trynkiewicza i Henryka Murusia. Niecodziennym wydarzeniem podczas Festiwalu była wizyta norweskiego autora powieści kryminalnych, Jørna Lier Horsta. To pisarz tłumaczony na wiele języków, mający za sobą ponad 20-letnią służbę w policji norweskiej. Był on gościem komendanta Szkoły Policji w Pile insp. Piotra Leciejewskiego. Zwiedził Szkołę i podczas spotkania autorskiego otrzymał z jego rąk specjalne wyróżnienie za wysoki artystyczny poziom, etyczną wrażliwość i merytoryczną wiarygodność w kreowaniu literackiego obrazu służby policjanta kryminalnego.
Komendant Szkoły uhonorował także, w postaci statuetki i pamiątkowego dyplomu, znakomitą autorkę Katarzynę Bondę, w uznaniu jej etycznej wrażliwości historycznej, merytorycznej wiarygodności w kreowaniu literackiego obrazu służby policjanta kryminalnego oraz za promowanie Szkoły Policji w Pile w świecie sztuki pisarskiej.
Czwarta odsłona Festiwalu Kryminału uznana został przez jej uczestników za najlepszą z dotychczasowych edycji, stanowiąc po raz kolejny wyśmienite połączenie świata literackiej sztuki i kryminalnych tematów.

autor: Leszek Koźmiński

(04.04.16)

Powrót na górę strony