Kryminalna Piła

Kryminalna Piła już dziś !!!

Gorąco zachęcamy do udziału w spotkaniach Kryminalnej Piły 2018, która trwać będzie od 11 do 14 kwietnia 2018 roku.

Tegoroczny Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła” 2018, organizowany przez Regionalne Centrum Kultury w Pile i Szkołę Policji w Pile, stoi pod znakiem dominacji tematyki non-fiction. Tym razem najczęściej spotykać będziemy się z autorami książek, dziennikarzami, którzy poznali sprawców, policjantów, prokuratorów, oryginalne materiały śledcze zbrodni popełnionych przez najgłośniejszych polskich seryjnych morderców.

Gośćmi tegorocznego Festiwalu będą:

Przemysław Semczuk - dziennikarz, publicysta, pisarz specjalizujący się w tematyce historii Polski okresu PRL. Popularność przyniosła mu książka „Wampir z Zagłębia”, opisująca seryjnego mordercę Zdzisława Marchwickiego. W najnowszej książce „Kryptonim Frankenstein” przenosi się na Śląsk i opisuje losy innego wampira, Joachima Knychały, zwanego „ostatnim wampirem PRL” i „śląskim Frankensteinem”. W 1982 roku, redaktor Edward Kozak, zrealizował dla Wytwórni Telewizyjnej Poltel, film dokumentalny „Wampir”. Można w nim zobaczyć milicjantów prowadzących śledztwo, materiały z wizji lokalnych z udziałem Joachima Knychały i posłuchać jego opowieści o zbrodniach. Film został wyświetlony w Telewizji Polskie tylko raz, jesienią 1982 roku. Po transformacji, zaginął. Jedyna ocalała kopia zachowała się w prywatnych zbiorach autora. Dzięki temu będziemy mogli niemal dotknąć Frankensteina. Projekcja trwa 23 minuty i ze względu na drastyczne zdjęcia jest przeznaczona wyłącznie dla widzów dorosłych.

Bartosz Węglarczyk - dziennikarz, dyrektor programowy Onet.pl. – opowie o swoich fascynacjach ciemną stroną ludzkiej natury w filmie i powieściach.

Magda Omilianowicz - reporterka, autorka artykułów o tematyce społecznej i podróżniczej. Zrealizowała kilka telewizyjnych reportaży, jest autorką jedenastu książek non-fiction. W książce „Bestia. Studium zła” pokazała historię Leszka Pękalskiego - zabójcy, który przyznał się do 67 makabrycznych morderstw. Ostatecznie skazano go za jedno. Jest największą tajemnicą powojennej kryminalistyki.

Robert Małecki - politolog, filozof i dziennikarz, autor książek „Koszmary zasną ostatnie”, „Porzuć swój strach”, „Najgorsze dopiero nadejdzie”. Na festiwalu będzie promował książkę „Koszmary zasną ostatnie”, w której kłamią wszyscy i nic nie jest takie, jakim się wydaje.

Iza Michalewicz -  reporterka, pisarka i pedagog. Otrzymała nagrodę Grand Press za reportaż roku 2011 („Jolanta i ogień”, Duży Format). Jest  finalistką międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki (2015). W najnowszej książce „Zbrodnie prawie doskonałe. Archiwum X” jako pierwsza dotarła do akt sądowych, zyskała zaufanie policjantów, świadków i rodzin ofiar. W trzymających w napięciu reportażach, z niezwykłą dbałością o szczegóły, opisuje zbrodnie (prawie) doskonałe. Ujawnia motywacje i metody działania morderców, przybliża sylwetki tych, którzy ich ścigają. I uparcie szuka odpowiedzi na dręczące ją pytanie: czy to możliwe, że o naszym życiu i śmierci, zbrodni i karze nieraz decyduje zwykły przypadek?

Kryminalna Piła/Sebastian Wegner

 

Powrót na górę strony