Rejs po Noteci - Koło SEiRP - Szkoła Policji w Pile

Koło SEiRP

Rejs po Noteci

Data publikacji 12.07.2017

8 lipca 2017 roku Zarząd Koła nr 1 SEiRP przy Szkole Policji w Pile zorganizował jednodniową wycieczkę, w trakcie której największą atrakcją był czterogodzinny rejs statkiem żeglugi śródlądowej „Łokietek” po Noteci, od miejscowości Nakło n/Notecią do miejscowości Osiek n/Notecią.

W trakcie rejsu uzyskaliśmy wiele ciekawych informacji dotyczących Nakła n/Notecią, określanego w przewodnikach turystycznych mianem Miasta Trzech Kultur.
Nakło n/Notecią uzyskało prawa miejskie w roku 1299 i, przez ponad 700 lat, na obecny jego krajobraz miały wpływ wielkie wydarzenia historyczne tj. wojny z Zakonem Krzyżackim, potop, rozbiory oraz obie wojny światowe. Przez setki lat w mieście żyli Polacy, Żydzi i Niemcy. Po katastrofie, jaką była II Wojna Światowa, gmina żydowska w Nakle uległa całkowitej zagładzie. Nie ma tutaj już także mniejszości niemieckiej, która uciekła w obliczu zbliżającego się frontu w 1945 roku lub uległa spolonizowaniu po wojnie. 

Z takiego to miasta wyruszyliśmy w rejs podziwiając przepiękne krajobrazy oraz zabytkowe śluzy, które służą, już ponad dwieście lat, turystom i gospodarce narodowej. Rejs umilała nam muzyka i ładna, bezdeszczowa pogoda.  Na zakończenie zostaliśmy zaproszeni na Święto Ziemniaka, które odbędzie się we wrześniu w Skansenie w Osieku.

 

  Sylwester Urbaniak