XI Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi

Data publikacji 19.10.2017

Handel ludźmi to obecnie jeden z głównych problemów zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym współczesnej przestępczości. Już sama wiedza na ten temat i świadomość zagrożeń może pomóc uniknąć przykrych zdarzeń.

Informowanie i uświadamianie społeczeństwa jest jednym z celów „Krajowego Planu Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2016 – 2018”. Data 18 października w krajach Unii Europejskiej obchodzona jest jako Europejski Dzień Przeciw Handlowi Ludźmi. Zgodnie z treścią punktu 11. części 1. – przyjętego w dniu 17 sierpnia 2016 r. przez Radę Ministrów – „Krajowego Planu Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2016 – 2018, organizacja ww. obchodów powierzona została szkołom Policji.

W ramach obchodów XI Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi, w dniu 18 października, w czytelni Szkoły Policji w Pile, słuchacze uczestniczyli w spotkaniu z mł. insp. Adamem Pęśko – radcą Wydziału do Walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji oraz nauczycielami Zakładu Służby Kryminalnej pilskiej Szkoły Policji: podinsp. Krzysztofem Sawickim oraz podkom. Jolantą Kamińską. W trakcie wystąpień, prelegenci przybliżyli między innymi: historię handlu ludźmi, współczesne formy handlu ludźmi, procedury związane z zapobieganiem i zwalczaniem przestępstwa. Ponadto, poruszono problematykę współpracy organów ścigania z organizacjami pozarządowymi realizującymi zadania wspierania ofiar/świadków handlu ludźmi.

Marzena Brzozowska