Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Dzień Ofiar Przestępstw

W 1988 roku Parlament Europejski wyznaczył 22 lutego, jako Europejski Dzień Ofiar. Jest on obchodzony w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Również Szkoła aktywnie włączyła się w obchody tego dnia.

Dzień Ofiar Przestępstw – to polskie święto obchodzone 22 lutego na mocy ustawy Sejmu RP z dnia 12 lutego 2003. Obchody te nie służą jednak świętowaniu, lecz są okazją do nieustannego monitorowania sytuacji ofiar przestępstw oraz działań na rzecz poprawy ich położenia. To idea, której celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych. Przedsięwzięcie realizowane jest już od zeszłego roku  wspólnie z wojewódzkimi jednostkami komend Policji w Gdańsku, Olsztynie oraz Szczecinie w ramach realizacji Projektu Power on – podniesienie kompetencji Policji w zakresie wsparcia ofiar przestępstw.

Aby Policja podejmowała wszelkie możliwe działania by pomagać ofiarom przestępstw, Szkoła zrealizowała cykl szkoleń, których odbiorcami byli funkcjonariusze z całej Polski. Pierwsze szkolenia pt. „Rola Policji w zakresie identyfikacji, ochrony i wsparcia ofiar przestępstw” skierowane były do naczelników wydziału prewencji oraz profilaktyków ze wszystkich garnizonów Policji i obejmowały następujące zagadnienia:

1. Kim jest pokrzywdzony – podkom Ilona Jańczak, młodszy wykładowca Zakładu Prawa i Kryminalistyki;
  2. Indywidualna ocena potrzeb osoby pokrzywdzonej – kwestionariusz – podkom. Agnieszka Kuszyk, młodszy wykładowca Zakładu Prawa i Kryminalistyki;
  3. Rola niebieskiej karty w identyfikacji ofiar przemocy w rodzinie – przedstawiciele
    z Zakładu Prewencji i Technik Interwencyjnych: podinsp. Sławomir Banach, starszy wykładowca oraz asp. Ewa Szymańska, instruktor;
  4. Współpraca z podmiotami pozapolicyjnymi w zakresie wsparcia ofiar przestępstw – podkom. Michał Kosarski, młodszy wykładowca Zakładu Prawa i Kryminalistyki;
  5. Ofiary zagrożeń w cyberprzestrzeni – sposoby przeciwdziałania – przedstawiciele
    z Zakładu Kryminalnego: podinsp. Paweł Holeksa, wykładowca oraz podkom. Mariusz Cichy, młodszy wykładowca;
  6. Psychologiczne aspekty identyfikacji małoletnich ofiar i sprawców przemocy seksualnej w cyberprzestrzeni – podinsp. Ewa Mańka, wykładowca Wydziału Prezydialnego.

Odbiorcami drugiego cyklu szkoleń pt. „Zadania i sposoby działania funkcjonariusza Policji w zakresie wsparcia ofiar przestępstw” byli kierownicy rewirów dzielnicowych oraz dzielnicowi. Webinar obejmował następujące tematy:

2. Indywidualna ocena potrzeb osoby pokrzywdzonej – kwestionariusz – podkom Agnieszka Kuszyk, młodszy wykładowca Zakładu Prawa i Kryminalistyki;
  3. Współpraca z podmiotami pozapolicyjnymi w zakresie wsparcia ofiar przestępstw – przedstawiciele z Zakładu Prewencji i Technik Interwencyjnych: podinsp. Artur Andrzejewski, starszy wykładowca oraz kom. Żaneta Kowalska, młodszy wykładowca;
  4. Ofiary zagrożeń w cyberprzestrzeni – sposoby przeciwdziałania – przedstawiciele
  5. Mechanizmy funkcjonowania rodzin kazirodczych a skuteczna pomoc pokrzywdzonym – podinsp. Ewa Mańka, wykładowca Wydziału Prezydialnego;
  6. Postępowanie policjanta w kontakcie z pokrzywdzonym. Charakterystyka potrzeb ofiar przestępstwa – st. sierż. Weronika Bugaj, instruktor Wydziału Organizacji Szkolenia i Dowodzenia.

Ideą realizowanych działań jest przede wszystkim poprzez podniesienie kompetencji służb udzielających wsparcia ofiarom przestępstw, zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych.

WP/M.Pałys

• Plakat czarno biały z czerwonym napisem Dzień Ofiar Przestępstw oraz niebieskie logo Power ON.