Przestępczość pseudokibiców

Pilska szkoła Policji regularnie organizuje dodatkowe, popołudniowe wykłady, które adresowane są głównie do uczestników szkolenia zawodowego podstawowego. Tym razem do udziału w spotkaniu dołączyli również uczestnicy kursów specjalistycznych. Tematem przewodnim wykładu było zagadnienie "Przestępczość pseudokibiców", który poprowadził kom. Przemysław Zublewicz, wykładowca z Zakładu Kryminalnego.

Najistotniejszym wyzwaniem podczas organizacji imprez sportowych masowych stają się paradoksalnie sami kibice. Konkretnie, mowa tutaj o grupie osób często nazywanej pseudokibicami lub szalikowcami, a problem ten jest szczególnie palący w kontekście rozgrywek piłki nożnej. Podczas spotkania omówiono środowiska kibiców oraz pseudokibiców piłkarskich na terenie kraju, przedstawiono metody zapobiegania, rozpoznawania i zwalczania przestępczości związanej z pseudokibicami. Uczestnicy spotkania mieli także okazję poznać historię powstania subkultury pseudokibiców, która pojawiła się na trybunach stadionów w Polsce w latach 70. XX wieku, przejmując niektóre cechy charakterystyczne dla subkultury "gitowców".

Podczas wykładu uczestnicy zostali zapoznani z materiałami filmowymi ilustrującymi działania polskiej Policji w walce z tym zjawiskiem społecznym. Pomimo postępu technologicznego oraz współpracy międzynarodowej, zwalczanie przestępczości pseudokibiców pozostaje niezwykle trudne. Struktury zorganizowane przez pseudokibiców, których działalność często wykracza poza stadiony w postaci handlu narkotykami czy popełniania rozbojów, stanowią istotne wyzwanie dla organów ścigania.

Na wykładzie zebrała się liczna grupa słuchaczy kursów specjalistycznych oraz szkolenia zawodowego podstawowego. Po prezentacji odbyła się owocna dyskusja oraz możliwość zadawania pytań, co przyczyniło się do jeszcze lepszego zrozumienia problematyki przez uczestników.

 

MP

Powrót na górę strony