Młodzi kursanci z lupami w dłoniach zdobywają umiejętności weryfikacji autentyczności dokumentów publicznych.

Pod koniec zeszłego tygodnia sierż. szt. Bartosz Wojciechowski – funkcjonariusz Sekcji Badań Dokumentów i Fonoskopii Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu (aktualnie słuchacz szkolenia zawodowego aspiranckiego naszej Szkoły) spotkał się ze słuchaczami szkolenia zawodowego podstawowego.

Podczas spotkania młodzi kursanci zapoznawali się z zapisami znajdującymi się w Ustawie  o dokumentach publicznych, która definiuje kategorie oraz minimalne zabezpieczenia, które stosowane są w dokumentach publicznych oraz nakłada na funkcjonariuszy obowiązek weryfikacji autentyczności przedstawianych dokumentów podczas czynności legitymowania.

Słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego podczas szkolenia.

„Obejrzyj dokument w świetle dziennym, dotknij, spójrz pod światło, porusz i popatrz pod kątem, obejrzyj pod lupą oraz w świetle ultrafioletowym” – z tymi 6 zasadami weryfikacji autentyczności dokumentów zaznajomili się młodzi policjanci, nie tylko w teorii, lecz także w praktyce, podczas przeprowadzonych warsztatów.

Ponadto funkcjonariusz Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Poznaniu wskazał policjantom przydatne strony internetowe, które zawierają wzory polskich, jak i międzynarodowych dokumentów publicznych, a także aplikacje mobilne do ich biometrycznej weryfikacji. Wiedza zdobyta podczas szkolenia będzie przydatna nowym policjantom nie tylko w przyszłej, codziennej służbie, lecz także w życiu prywatnym.

Na zakończenie spotkania sierż. szt. Bartosz Wojciechowski przybliżył młodym policjantom specyfikę pracy biegłych zajmujących się badaniami dokumentów w Laboratorium Kryminalistycznym KWP w Poznaniu.

Dziękujemy za niesamowite zajęcia!

BW/MP

• Słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego podczas szkolenia.
  • Prezentacja multimedialna na temat zabezpieczeń dokumentów.