Zakończenie kursu KDTK

Przez prawie 3 miesiące w naszej Szkole odbywał się kurs specjalistyczny dla techników kryminalistyki. W szkoleniu brało udział dwudziestu funkcjonariuszy z całego kraju.

Szkolenie podzielone jest na cztery bloki tematyczne: ujawnianie, zabezpieczanie i wykorzystanie śladów kryminalistycznych, czynności prowadzone z udziałem specjalisty, fotografia kryminalistyczna oraz medycyna sądowa.

W pierwszym bloku zagadnieniowym realizowane są tematy obejmujące charakterystykę śladów kryminalistycznych, metodykę ich ujawniania i zabezpieczania oraz wykorzystania. Zaletą tej części szkolenia była możliwość spotkania się z biegłymi różnych specjalizacji, m.in. biologii, chemii, osmologii czy antroposkopii.

W ramach drugiego bloku zagadnieniowego na podstawie wiedzy zdobytej w pierwszej części szkolenia kształtowane są umiejętności policjantów z zakresu oględzin miejsca zdarzenia wybranych przestępstw. Ważnym elementem kształcenia umiejętności techników kryminalistyki są zajęcia oględzin miejsca wybuchu oraz oględziny miejsca zdarzenia złożonego, które odbywają się przy udziale ekspertów na strzelnicy garnizonowej.

W ramach trzeciego bloku zagadnieniowego prowadzone są zajęcia kształtujące umiejętności z zakresu fotografii kryminalistycznej, w trakcie których omawiane są podstawy fotografii, techniki fotografowania, rozwijana jest także umiejętność obsługi aparatu i kamery, a w dalszej części bloku policjanci wykonują zadania praktyczne z zakresu makrofotografii i fotografii reprodukcyjnej, fotografii w trudnych warunkach oświetleniowych, fotografii rejestracyjnej oraz dokumentowania miejsca zdarzenia.

Ostatni czwarty blok zagadnieniowy dotyczy medyczno-sądowych aspektów oględzin miejsca zdarzenia oraz wnioskowa na podstawie oględzin zewnętrznych zwłok oraz zadań specjalisty na miejscu znalezienia zwłok.

Szkolenie zostało ocenione bardzo wysoko! Dziękujemy za współpracę i możliwość podzielenia się wiedzą merytoryczną i doświadczeniami!

AP/MP

• Widok na aulę akademika Szkoły Policji w Pile wypełnioną absolwentami kursu specjalistycznego dla techników kryminalistyki podczas zakończenia kursu.
  • Zbliżenie na umundurowanie (ramie policjanta) z tarczą „Policja, technik kryminalistyki”.
  • Insp. Ryszard Jakubowski – Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Pile wręcza słuchaczom świadectwa ukończenia kursu i gratuluje jego ukończenia.