Wykorzystania poligrafu na potrzeby Policji

W dniu 23 maja 2023 roku w Szkole Policji w Pile odbyło się szkolenie nt. Wykorzystania poligrafu na potrzeby Policji. Spotkanie zostało przeprowadzone w ramach działalności Komitetu Prawnego przez przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Badań Poligraficznych mgr Macieja Doryka oraz mgr Roberta Kostrzewę.

Poligraf to międzynarodowa nazwa tzw. „wykrywacza kłamstw”, który w Polsce jest znany również jako wariograf. Odbiorcami szkolenia byli słuchacze kursu specjalistycznego dla policjantów służby kryminalnej wykonujących czynności operacyjno- rozpoznawcze. Szkolenie zostało podzielone na dwie części, tj. wykładową oraz warsztatową.

W ramach części wykładowej zostały przedstawione kwestie związane z rysem historycznym badań poligraficznych w Polsce i na świecie, zasadami działania poligrafu, podstawami psychologii, fizjologii i biochemii. Ponadto zostały omówione kwestie zjawiska kłamstwa i jego symptomów, prawnych aspektów dopuszczalności dowodu z opinii eksperta badań psychofizjologicznych oraz możliwości wykorzystania poligrafu na potrzeby Policji.

W części warsztatowej uczestnicy szkolenia zostali podzieleni na dwie grupy szkoleniowe celem przeprowadzenia pokazu z wykorzystania poligrafu. Było to bardzo ciekawe doświadczenie dla obecnych funkcjonariuszy, z uwagi na możliwości aktywnego uczestniczenia w pokazie oraz na wnioski płynące z wykorzystania przedmiotowego urządzenia.

Szkolenie wpłynęło na zrozumienie przez słuchaczy zasad działania i możliwości wykorzystania poligrafu w celach wykrywczych w prowadzonych postępowaniach. Z całą pewnością przysłuży się ono także do popularyzacji wykorzystania tego urządzenia w pracy polskich policjantów.

Serdecznie dziękujemy przedstawicielom Polskiego Towarzystwa Badań Poligraficznych za poświęcony czas i przekazaną wiedzę, licząc na dalszą owocną współpracę w przyszłości.

JB/MP

• Wystąpienie dwóch przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Badań Poligraficznych przed słuchaczami Szkoły Policji w Pile
  • Widok z tyłu sali na biorących udział w szkoleniu słuchaczy Szkoły Policji w Pile
  • Czujki poligrafu założone na dłoń w trakcie pokazowego badania