Unmanned Aerial Vehicles (drones) - Bezzałogowe statki powietrzne

W dniu 9 maja w Szkole Policji w Pile rozpoczął się czterodniowy kurs CEPOL 81/2023 Unmanned Aerial Vehicles (drones).

Zastępca Komendanta Szkoły, insp. Ryszard Jakubowski, po przywitaniu uczestników oraz uroczystym zainaugurowaniu przedsięwzięcia, wyraził swoje przekonanie, że będzie ono nie tylko doskonałą okazją do wypracowania mechanizmów oraz najlepszych praktyk w zakresie wykorzystania i użytkowania bezzałogowych statków powietrznych w Policji, ale również czasem owocnej integracji zaproszonych gości.

Uroczyste  zainaugurowanie kursu CEPOL 81/2023 Unmanned Aerial Vehicles (drones) przez Zastępcę Komendanta Szkoły Policji w Pile  - insp. Ryszarda Jakubowskiego i przywitanie uczestników kursu

W kursie uczestniczą osoby z 21 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw stowarzyszonych. To przedstawiciele Policji, Straży Granicznej, szkół policyjnych, służb zajmujących się bezpieczeństwem państwa oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Zdjęcie grupowe uczestników i organizatorów kursu CEPOL 81/2023 przed wejściem głównym do Szkoły Policji w Pile

Zaproszeni eksperci, prowadzący zajęcia, to doświadczeni przedstawiciele organów ścigania z państw oraz agencji UE (Luksemburg, Hiszpania, Estonia, Anglia, Estonia), FRONTEX-u, EUROPOL-u oraz ENLETS (Europejskiej Sieci Technologii Bezpieczeństwa), a także krajowi eksperci z Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Polskiej Izby Bezzałogowych Statków Powietrznych, a także firm zajmujących się rozwojem technologii użycia dronów i bezpieczeństwa ich wykorzystania.

Głównym celem kursu (który ma charakter teoretyczno-praktyczny) jest przede wszystkim zwiększenie możliwości wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych (dronów), w szczególności w trakcie kontroli granic i czynności policyjnych, poszukiwania osób, a także poprawy skuteczności reakcji organów ścigania w przypadku  przestępczego wykorzystania dronów.

ANG/MP

• Wystąpienie jednego z uczestników kursu CEPOL 81/2023 na sali konferencyjnej w Szkole Policji w Pile
  • Widok na salę konferencyjną w Szkole Policji w Pile wypełnioną uczestnikami kursu CEPOL 81/2023.
  • Zbliżenie na prelegenta kursu CEPOL 81/2023 podczas jego wystąpienia