Staza taktyczna w służbie policjanta

Kolejne zajęcia zorganizowane w ramach fakultatywnych spotkań przeznaczone były dla wszystkich słuchaczy naszej Szkoły i dotyczyły zagadnień wykorzystania stazy taktycznej w służbie policyjnej.

Wykład zrealizował nadkom. Marcin Kolasiński – wykładowca Zakładu Prewencji i Technik Interwencyjnych, z wykształcenia ratownik medyczny. Podczas spotkania omówił zagadnienia związane z wykorzystaniem przez funkcjonariuszy Policji stazy taktycznej – opaski uciskowej. Zaprezentowano zasady określające wskazania do aplikacji opaski w warunkach służby oraz w funkcjonującym systemie ratownictwa cywilnego.

Umundurowany nadkom. Marcin Kolasiński prezentujący tytuł swojego wystąpienia zajęć fakultatywnych dla słuchaczy Szkoły Policji w Pile

Słuchacze zostali również zapoznani z normami należności wyposażenia medycznego, tj. które apteczki i zestawy ratownicze w jednostkach oraz komórkach organizacyjnych Policji  wyposażone są w opaski uciskowe typu CAT (Combat Application Tourniquet).

Umundurowany nadkom. Marcin Kolasiński podczas omawiania slajdu z opaską uciskową

Nadkom. Marcin Kolasiński nawiązał również do programów szkolenia zawodowego podstawowego oraz kursów specjalistycznych realizowanych w Szkole Policji w Pile, w których ujęto wykorzystanie opaski uciskowej. Zajęcia dydaktyczne  z tego zakresu realizowane są w formie ćwiczeń i symulacji, co pozwala u słuchaczy wykształcić oraz udoskonalić umiejętność aplikacji opaski uciskowej zgodnie z zasadą „każda osoba wyposażona w opaskę uciskową powinna przejść odpowiednie szkolenie z zakresu ich stosowania”.

MK/MP