Symulacja rozprawy – praktyczna strona rozprawy sądowej w postępowaniu karnym

Za nami kolejne zajęcia zorganizowane w ramach popołudniowych spotkań fakultatywnych dla słuchaczy naszych szkoleń oraz kursów. Tym razem doświadczyliśmy praktycznej strony rozprawy sądowej w postępowaniu karnym.

Przedmiotem zajęć było przede wszystkim uświadomienie słuchaczom kursów podstawowych zawodowych panujących zwyczajów na sali rozpraw. Zajęcia zostały urozmaicone w ten sposób, że w rolę stron procesowych wcielili się sami słuchacze występujący w charakterze oskarżyciela posiłkowego oraz oskarżonego. Nie zabrakło także świadków, którymi również byli słuchacze. W rolę prokuratora oraz obrońcy oskarżonego wcielili się wykładowcy z Zakładu Prawa i Kryminalistyki, którzy na co dzień prowadzą zajęcia dydaktyczne dla słuchaczy kursów specjalistycznych z dziedziny kryminalistyki. To właśnie czynności kryminalistyczne były głównym przedmiotem badań, które zostały poddane ocenie sądu.

Aula akademika Szkoły Policji w Pile wypełniona słuchaczami podczas symulacji rozprawy sądowej. Widać też sędziego, obrońcę, oskarżonego i prokuratora

Symulowana rozprawa miała na celu uzmysłowienie słuchaczom przede wszystkim staranności w zabezpieczaniu samego miejsca zdarzenia jak i zabezpieczenia materiału dowodowego przy użyciu adekwatnych środków technicznych. Warto zauważyć, że przebieg rozprawy miał charakter spontaniczny tak jak się to dzieje w prawdziwym życiu tzn. strony oraz ich reprezentanci nie uzgadniali ze sobą treści składanych zeznań oraz wyjaśnień. Taka forma prowadzonej rozprawy umożliwiła sądowi wydanie orzeczenia według własnego przekonania w świetle przedstawionych argumentów oraz wniosków dowodowych. Zajęcia zakończyły się oklaskami od osób obecnych na widowni.

Widząc rosnące zainteresowanie wśród słuchaczy naszej Szkoły na pewno forma prowadzenia zajęć fakultatywnych dot. symulowanej rozprawy sądowej będzie w przyszłości kontynuowana.

 

PR/MP

  • Widok na salę podczas symulacji rozprawy sądowej w Szkole Policji w Pile – przemowa sędziego
  • Oskarżony, obrońca i prokurator ubrany w strój koloru czarnego z czerwoną oblamówką
  • Przesłuchanie świadka podczas symulacji rozprawy sądowej. Świadek stoi przy barierce.
Powrót na górę strony