W imię ochrony własności intelektualnej

W dniach 26-27 stycznia 2023 r. w Szkole Policji w Pile odbyło się szkolenie w ramach cyklu edukacyjnego na temat ochrony własności intelektualnej i walki z kradzieżą TV w Internecie.

Jego organizatorami byli: Stowarzyszenie Sygnał, Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy oraz Biuro Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji. Przedsięwzięcie odbyło się pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji w ramach 20-lecia działalności Stowarzyszenia Sygnał.

W szkoleniu wzięło udział ponad 50 funkcjonariuszy zajmujących się zwalczaniem i zapobieganiem przestępczości gospodarczej – z jednostek terenowych pionu kryminalnego garnizonu kujawsko-pomorskiego, Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji oraz przedstawiciele Szkoły Policji w Pile.

Zgromadzonych w sali konferencyjnej przywitała Komendant Szkoły Policji w Pile insp. Beata Różniak-Krzeszewska, która podziękowała za tak liczne przybycie, życzyła wszystkim uczestnikom wzbogacenia wiedzy, która pomoże w realizacji zadań służbowych oraz zapewniła, że pilska placówka jest otwarta na wszelkie inicjatywy, dzięki którym polska Policja będzie mogła w jeszcze bardziej efektywny sposób realizować nałożone na nią zadania.

Przywitanie uczestników szkolenia przez insp. Beatę Różniak-Krzeszewską - Komendanta Szkoły Policji w Pile na sali konferencyjnej

Na początku pierwszego dnia szkolenia uczestnicy wysłuchali wykładów przygotowanych w głównej mierze przez przedstawicieli mediów. Karolina Makowska, reprezentująca TVN Warner Bros. Discovery omówiła działalność Stowarzyszenia Sygnał oraz przybliżyła najważniejsze elementy akcji „follow the money” skierowanej na odcinaniu piratów od źródeł finansowania. Paweł Watkowski i Piotr Wójtów z Canal+ Polska wygłosili referat na temat streamingu, sharingu oraz IPTV w ujęciu piractwa internetowych treści telewizyjnych z perspektywy poszkodowanego. Następnie głos zabrał Paweł Goch z Cyfrowego Polsatu, który przedstawił analizę przypadków z zakresu naprawy szkody w praktyce. W trakcie szkolenia mł. insp. Krzysztof Wesołowski z  Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy omówił strategię skutecznego działania w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i ujawniania przestępstw o charakterze gospodarczym w aspekcie zadań wyznaczonych przez powstałe Biuro Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej KGP.

Uczestnicy szkolenia podczas jednego z wystąpień prelegenta poświęconego sharingowi internetowego

Po części wykładowej, uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy warsztatowe, w ramach których realizowana była część praktyczna, z wykorzystaniem sprzętu komputerowego.

Zajęcia w poszczególnych grupach zostały przeprowadzone przez doświadczonych teoretyków i praktyków z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Kom. Wojciech Warczak prześledził z uczestnikami praktyczne aspekty zwalczania piractwa internetowego. Kom. Paweł Tański zaprezentował, w jaki sposób wykorzystywać narzędzia operacyjno-rozpoznawcze w zwalczaniu przestępczości przeciwko własności intelektualnej. Nadkom. Marek Miałkowski wskazał natomiast na praktyczne zastosowanie narzędzi informatycznych w analizie kryminalnej na potrzeby zwalczania wspomnianej przestępczości.

Widok z tyłu na uczestników szkolenia. prowadzący szkolenie siedzi przy biurku

Bogate w różnorodne formy doskonalenia, dwudniowe szkolenie stanowiło platformę do ugruntowania posiadanych wiadomości przez funkcjonariuszy oraz do wymiany doświadczeń i stosowanych praktyk w procesie wykrywczym szeroko rozumianych przestępstw internetowych.

 

Tekst / zdjęcia: Waldemar Hałuja

Wydział Prezydialny Szkoły Policji w Pile

  • Insp. Beata Różniak-Krzeszewska - Komendant Szkoły Policji w Pile wraz z uczestnikami szkolenia na sali konferencyjnej. Jeden z uczestników zabiera głos przez mikrofon.
  • Jeden z prelegentów stojący przy biurku, w tle prezentacja ze slajdem „Skąd pozyskać AGH LINK3?”
  • Siedzący przy biurku prelegent prowadzi szkolenie przy użyciu prezentacji multimedialnej
Powrót na górę strony