Kurs dla policjantów kierujących zespołami oględzinowymi

Kurs specjalistyczny dla policjantów kierujących zespołami oględzinowymi jest kursem wymagającym wiedzy z zakresu oględzin, w którym biorą udział bardzo doświadczeni policjanci, zarówno z pionu techniki kryminalistycznej, jak i z wydziałów dochodzeniowo-śledczych, w tym biegli pracujący w laboratoriach kryminalistycznych. W ostatni piątek zakończyliśmy pierwszą w tym roku edycję.

Podczas intensywnych 5 dni kursu, trzyosobowe zespoły funkcjonariuszy, w skład których wchodzi dwóch policjantów wykonujących zadania dochodzeniowo – śledcze i jeden technik kryminalistyki, przygotowują się do wykonywania zadań w zakresie kryminalistycznego badania miejsca zdarzenia, kierowania zespołem oględzinowym oraz wystąpienia przed sądem. Poszczególne treści kształcenia realizowane są w grupach szkoleniowych, których liczebność, z uwagi na efektywność stosowanych metod (technik) dydaktycznych, sprzętu specjalistycznego oraz cele dydaktyczne zajęć, nie przekracza łącznie 15 osób.

Cechą charakterystyczną kursu jest przeważająca liczba godzin prowadzona w formie zajęć praktycznych, dlatego z uwagi na jego umiejętnościowy charakter wymagana jest obecność na wszystkich tego rodzaju zajęciach.

W ostatniej edycji – zakończonej w poprzedni piątek – policjanci reprezentujący KSP, KWP w Bydgoszczy, KWP w Radomiu oraz KWP w Poznaniu uczestniczyli zarówno w zajęciach teoretycznych, jak i praktycznych z zakresu zabezpieczania śladów kryminalistycznych, w tym oględzin, również o charakterze złożonym. Na kursie poruszone zostały także kwestie prawnicze oraz zakres współpracy z mediami. Dodatkowymi kwestiami podnoszonymi na kursie są kwestie nowinek kryminalistycznych, które na co dzień są pomocne w prowadzonych oględzinach. Ta edycja została poprowadzona przez doświadczonych wykładowców z zakresu techniki kryminalistycznej: podkom. Małgorzatę Krzyżan oraz podkom. Macieja Galar – nauczycieli policyjnych Zakładu Prawa i Kryminalistyki, a także rzecznika prasowego Komendanta Szkoły podkom. Magdalenę Pałys.

MG/MP