Czas na podsumowanie Projektu POWER ON – podniesienie kompetencji Policji w zakresie wsparcia ofiar przestępstw

Do jednych z podstawowych zadań Policji należy m.in. inicjowanie i organizowanie działań mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi. Stąd też zrodził się pomysł na realizację Projektu POWER ON – podniesienie kompetencji Policji w zakresie wsparcia ofiar przestępstw.

Pod koniec 2021 roku Szkoła Policji w Pile, wraz z Komendą Wojewódzką Policji w Olsztynie oraz Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie została partnerem Projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Liderem Projektu została Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku. Głównym celem Projektu było kompleksowe spojrzenie na osoby pokrzywdzone przestępstwem, których dobro prawne zostało naruszone lub zagrożone.

Zadania stawiane przed naszą Szkołą zostały w pełni zrealizowane!

Pierwszym z nich była organizacja cyklu webinarów pt. „Rola Policji w zakresie identyfikacji, ochrony i wsparcia ofiar przestępstw” oraz „Zadania i sposoby działania funkcjonariusza Policji w zakresie wsparcia ochrony ofiar przestępstw”. Spotkania, przeznaczone zarówno dla partnerów Projektu, jak i pozostałych funkcjonariuszy z całej Polski, zorganizowane czterokrotnie w formie on-line, poruszały następujące tematy:

  • Kim jest pokrzywdzony?
  • Indywidualna ocena potrzeb osoby pokrzywdzonej – kwestionariusz.
  • Rola niebieskiej karty w identyfikacji ofiar przemocy w rodzinie.
  • Współpraca z podmiotami pozapolicyjnymi w zakresie wsparcia ochrony ofiar przestępstw.
  • Ofiary zagrożeń w cyberprzestrzeni – sposoby przeciwdziałania.
  • Psychologiczne aspekty identyfikacji małoletnich ofiar i sprawców przemocy seksualnej w cyberprzestrzeni.
  • Mechanizmy funkcjonowania rodzin kazirodczych a skuteczna pomoc pokrzywdzonym.
  • Postępowanie policjanta w kontakcie z pokrzywdzonym. Charakterystyka potrzeb ofiar przestępstwa.

Kolejnym działaniem była konferencja naukowo-szkoleniowa pn. „Wspieranie ofiar przestępstw”. To odpowiedź na potrzebę podniesienia kompetencji i umiejętności funkcjonariuszy Policji w zakresie udzielania wsparcia osobom będącym ofiarami wybranych przestępstw, jak również wzmocnienie kompetencji pracowników placówek oświatowych, opiekuńczo-wychowawczych, pomocy społecznej oraz NGO w zakresie identyfikacji zagrożeń, na jakie narażeni są małoletni oraz ich interpretacji prawnej.

W ramach Projektu zorganizowaliśmy również szkolenia dla kadry dydaktycznej Szkoły, których głównym celem było podniesienie kompetencji służbowych. Szkolenia adresowane do funkcjonariuszy, którzy w ramach realizacji obowiązków służbowych omawiają kwestie szeroko pojętego ujawniania, zapobiegania i profilaktyki przestępstw wobec ich ofiar i prowadzone były przez najlepszych ekspertów z obszaru niesienia pomocy ofiarom przestępstw. Dodatkowym przedsięwzięciem było szkolenie zorganizowane dla kadry kierowniczej pn. „Kompetencje twarde i miękkie funkcjonariuszy Policji a efektywna pomoc ofiarom przestępstw”. W szkoleniach udział wzięło ponad 100 funkcjonariuszy, a same spotkania, prowadzone przez łącznie 11 ekspertów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, przede wszystkim dzięki warsztatowej formie prowadzonych zajęć.

Zrealizowaliśmy również cztery filmy informacyjno-edukacyjne dotyczące przedmiotowej tematyki. Zostały one skierowane przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, pracowników oświaty, policjantów oraz rodziców.

  • Film I dotyczył mowy nienawiści i stanowi podstawę do refleksji i dalszej rozmowy.
  • Film II dotyczył szeroko rozumianego hejtu oraz mowy nienawiści z naciskiem na umiejętność ich rozpoznawania.
  • Film III obejmuje problemy patotreści oraz zagrożeń przestępstwami o charakterze seksualnym w obrębie Internetu.
  • Film IV odnosi się do odpowiedzialności prawnej osób nieletnich.

Ponadto w ramach ww. projektu powstał podręcznik projektowy w formie referatów oraz prezentacji multimedialnych, a także broszury informacyjne z listą instytucji udzielających pomocy ofiarom przestępstw.

Nasi policyjni nauczyciele uczestniczyli również w szeregu przedsięwzięć organizowanych przez partnerów Projektu, zarówno w charakterze odbiorców jak i prelegentów. Zaowocowało to dalszą współpracą oraz podniosło kompetencje policyjnych specjalistów zajmujących się szeroko rozumianą pomocą ofiarom przestępstw.

Zadania określone w Projekcie były realizowane, zarówno na poziomie lokalnym jak i ogólnopolskim do końca 2022 roku.

Z pełną świadomością meldujemy – zadanie zrealizowane!

Mimo formalnego zakończenia Projektu, zaznaczyć należy, że jego trwałość, zgodnie z założeniami, przewidziana jest na kolejne sześć lat, co oznacza, że wykładowcy Szkoły Policji w Pile realizować będą zajęcia szkoleniowe w powyższym zakresie nie tylko dla słuchaczy Szkoły, ale i odbiorców zewnętrznych.

 

MP/MP

Powrót na górę strony