Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r., którego celem jest zwrócenie społeczeństwu uwagi na problemy osób żyjących z dysfunkcjami organizmu oraz wyrównaniu szans i przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu tych osób.

W roku 2006 na Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych została przyjęta Konwencja Praw Osób Żyjących z Niepełnosprawnością. Celem konwencji jest wolność i bezpieczeństwo, swoboda poruszania się, niezależne życie, ochrona zdrowia, nieograniczone korzystanie z wszystkich swobód i praw człowieka.

Niepełnosprawność jest problemem współczesnego świata. Najczęstszą przyczyną niepełnosprawności stanowią schorzenia narządów ruchu, układu krążenia i schorzenia neurologiczne.

Słuchacze i funkcjonariusze Szkoły Policji w Pile w ramach działalności wolontaryjnej opiekują się podopiecznymi z różnych ośrodków. Wolontariusze w mundurach od wielu lat współpracują z Centrum Charytatywno-Opiekuńczym CARITAS w Pile i Warsztatami Terapii Zajęciowej w Leżenicy. Policjanci ze Szkoły utrzymują kontakt z chorym na dziecięce porażenie mózgowe Arturem. Organizowane są również zbiórki zabawek, materiałów papierniczych oraz książek i gier planszowych, które przedstawiciele samorządu zawożą na oddział dziecięcy Szpitala Specjalistycznego w Pile i do innych instytucji. Przy współpracy Szkoły z Fundacją DKMS organizowane są rejestracje potencjalnych dawców szpiku. Regularnie odbywają się akcje honorowego krwiodawstwa, w których za każdym razem udział bierze udział kilkadziesiąt osób. W pilskiej Szkole odbywają się różnego rodzaju szkolenia, m.in. z zakresu zasad komunikowania się z osobami niedowidzącymi i słabowidzącymi, w których udział biorą zarówno słuchacze, jak i kadra. W obliczu wojny w Ukrainie, losy obywateli tego państwa nie są obojętne mieszkańcom naszego kraju. Szkoła również włączyła się akcję pomocy obywatelom tego państwa.

Niepełnosprawność nie powinna wykluczać. Dlatego tak ważne jest, abyśmy rozumieli potrzebę skutecznego usuwania barier i wprowadzania zmian umożliwiających osobom z niepełnosprawnościami aktywny udział w życiu społecznym na równi z innymi. To budowanie otwartego, przyjaznego świata, w którym każdego człowieka postrzega się przez pryzmat jego możliwości, a nie ograniczeń.

 

WH

Powrót na górę strony