Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu!

Dzisiaj, w całej Unii Europejskiej, już po raz szesnasty obchodzimy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu. Ustanowienie tego dnia miało na celu zrozumienie złożoności zjawiska, uświadomienie społeczeństwom zagrożeń jakie te przestępstwa ze sobą niosą oraz wskazanie mechanizmów działania sprawców.

Do podstawowych form handlu ludźmi zalicza się: handel kobietami i dziećmi, handel narządami, pracę przymusową oraz żebractwo. Proceder ten stanowi niewątpliwie naruszenie wielu praw człowieka uregulowanych w przepisach poszczególnych państw, jak również na gruncie prawa międzynarodowego. Struktura grupy przestępczej najczęściej nosi miano grupy zorganizowanej i zakonspirowanej, cechującej się bezwzględnością w stosunku do swoich ofiar. Przestępcy ponadto ciągle szukają nowych sposobów na werbowanie i wykorzystanie kolejnych osób.

Nasza Szkoła co roku bierze aktywny udział w działaniach mających na celu zwalczanie tego typu przestępczości. Od 2009 roku odbywają się u nas kursy specjalistyczne w zakresie zwalczania handlu ludźmi. W  trakcie szkoleń słuchacze nabywają wiedzę praktyczną oraz teoretyczną z zakresu handlu ludźmi, omawiają istotę tego przestępstwa stypizowanego w kodeksie karnym wraz z przestępstwami powiązanymi, poznają elementy pracy operacyjnej oraz taktykę postępowania z ofiarami handlu ludźmi.

W tym roku dla słuchaczy naszej Szkoły zorganizowano dwa spotkania. Pierwsze – przeznaczone dla kursów specjalistycznych dotyczy studium przypadku – omówienie algorytmu postępowania funkcjonariuszy organów ścigania w przypadku ujawnienia przestępstwa handlu ludźmi. Podczas spotkania kierownik Zakładu Prawa i Kryminalistyki - mł. insp. Krzysztof Sawicki omówi proces werbowania ofiar handlu ludźmi, czynności operacyjno - rozpoznawcze prowadzone przy zwalczaniu tego procederu oraz pełen algorytm postępowania funkcjonariuszy organów ścigania w przypadku ujawnienia przestępstwa handlu ludźmi.

Drugie – skierowane do słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego pn. „Współczesne formy handlu ludźmi” poświęcone zostanie  ustawowym znamionom przestępstwa handlu ludźmi, skali zjawiska, sposobom i metodom działania sprawców, a  także zasotaną omówione konsekwencje dla ofiar przedmiotowego procederu. Prowadzącym spotkanie będzie st. asp. Robert Matuszewski - nauczyciel policyjny Zakładu Prawa i Kryminalistyki.

PAMIĘTAJ! Pisząc na adres e-mail: handelludzmibsk@policja.gov.pl lub dzwoniąc pod numer +48 664 974 934 można zapobiec ludzkiemu nieszczęściu!

WP