ROZPOCZĘCIE KURSU CEPOL 57/2022 Victim Protection

Dzisiaj w Szkole Policji rozpoczęła się siódma edycja międzynarodowego kursu CEPOL 57/2022 Victim Protection. Tym razem tematyka będzie dotyczyła ochrony pokrzywdzonych.

Międzynarodowy kurs CEPOL organizowany jest w ramach umowy o współpracy z Agencja UE ds. Szkoleń. Uczestnikami szkolenia są przedstawiciele organów ścigania państw członkowskich UE, państw stowarzyszonych i kandydujących. Szkolenie będzie się składać z części praktycznej oraz teoretycznej, w trakcie której swoje prezentacje przedstawią eksperci m.in. z Belgii, Szwecji, Wielkiej Brytanii (ekspert z organizacji pozarządowej The Lucy Faithfull Foundation), europejskiej organizacji Victim Support Europe, agencji FRA-Fundamental Rights Agency, KGP, WSPol Szczytno.

Wśród uczestników będą przedstawiciele takich państw, jak Chorwacja, Cypr, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Litwa, Łotwa, Macedonia, Malta, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Portugalia i Polska.

Celem organizowanego przedsięwzięcia jest zwiększenie skuteczności organów ścigania w zakresie ochrony i pomocy ofiarom przestępstw. Uczestnicy kursu będą mogli poznać skuteczne metody rozpoznawania różnych typów ofiar przestępstw z uwzględnieniem ich osobowości, różnic społeczno-demograficznych, jak również poznają odpowiednie sposoby postępowania z takimi osobami. Ponadto będą w stanie określić ryzyko wiktymizacji, a następnie wykorzystać odpowiednie narzędzia psychologiczne w trakcie przesłuchania oraz udzielania pomocy pokrzywdzonym, w tym w zakresie wykorzystania odpowiednich procedur współpracy ze służbami udzielającymi wsparcia pokrzywdzonym oraz z organizacjami pozarządowymi. Uczestnicy dowiedzą się również jakie programy i projekty wsparcia dla pokrzywdzonych aktualnie funkcjonują w Europie.

Warto podkreślić, że kurs CEPOL 57/2022 Victim Protection znakomicie wpisuję się również w inny projekt realizowany w od zeszłego  roku przez Szkołę Policji, a mianowicie Projekt „POWER ON” – podniesienie kompetencji Policji w zakresie wsparcia ofiar przestępstw, którego liderem jest  Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku, a partnerami wspólnie ze Szkołą Policji są: Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie oraz Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie.

 

Powrót na górę strony