Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie. Ta największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie stała się symbolem heroizmu Polaków i ich umiłowania wolności. W tym roku przypada jego 78. rocznica.

W 2009 r. Sejm ustanowił 1 sierpnia Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego. W preambule ustawy czytamy: W hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków.

Umundurowani funkcjonariusze i osoby cywilne składający na stojąco hołd pod pomnikiem

W całej Polsce z tej okazji organizowane są inicjatywy rocznicowe, akcje edukacyjne i wydarzenia kulturalne, których celem jest upamiętnienie heroicznych czynów warszawskich powstańców.

Wczoraj o godz. 17:00 w całym kraju zawyły syreny alarmowe. W ten sposób Polacy, oddali hołd powstańcom w godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego.  Pilskie obchody odbyły się przy tablicy upamiętniającej Bohaterów Powstania Warszawskiego na placu Powstańców Warszawy.

W imieniu Pani Komendant Szkoły Policji w Pile, insp. Beaty Różniak-Krzeszewskiej, Szkołę reprezentował podinsp. Mariusz Miernowski oraz poczet sztandarowy w składzie: kom. Paweł Deutsch – dowódca pocztu, asp. Filip Urbański – sztandarowy, podkom. Przemysław Wypuść – asystujący.

 

WP

  • Umundurowani funkcjonariusze stojący ze sztandarem.
  • Umundurowani funkcjonariusze składający kwiaty pod pomnikiem.
  • Uczniowie szkoły wojskowej składający kwiaty pod pomnikiem.
Powrót na górę strony