Zasady udzielania pierwszej pomocy – spotkanie dla dzieci z półkolonii

Podczas trwających półkolonii w Oratorium Salezjańskim Świętego Jana Bosko w Pile, funkcjonariusze spotkali się z młodzieżą by zaprezentować im zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Spotkanie miało na celu przedstawienie algorytmu postępowania w przypadku zaistnienia zdarzenia z udziałem nieprzytomnej osoby i pokazanie jak powinien przebiegać proces resuscytacji.

Podinsp. Radosław Spychalski – wykładowca Zakładu Prewencji i Technik Interwencyjnych,  będący jednocześnie ratownikiem medycznym, na specjalnie przygotowanym manekinie zaprezentował najmłodszym jak prawidłowo powinien przebiegać proces resuscytacji. Dzieci miały okazję samodzielnie przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy i dowiedzieć się jak należy postępować w przypadku zaistnienia zdarzenia z udziałem nieprzytomnej osoby. Spotkanie było doskonałą okazją do przećwiczenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej również przy użyciu automatycznego defibrylatora AED. Uczestnicy poradzili sobie z zadaniem doskonale!

Tego rodzaju spotkania mają na celu oswojenie z tematem pierwszej pomocy oraz rozwijanie u najmłodszych poczucia obowiązku niesienia pomocy innym.

WP

• Umundurowany policjant stoi w sali pierwszej pomocy. Przed nim na ziemi rozłożone są manekiny do ćwiczenia resuscytacji krążeniowo oddechowej. Na krzesłach siedzą dzieci z półkolonii wraz opiekunami.
  • Umundurowany policjant demonstruje w jaki sposób należy prowadzić resuscytację.
  • Umundurowany policjant trzyma w dłoniach manekina i demonstruje zasady udzielania pierwszej pomocy.
  • Dzieci ćwiczą udzielanie pierwszej pomocy pod nadzorem umundurowanego policjanta.
  • Dziecko ćwiczy zasady udzielania pierwszej pomocy na manekinie i symuluje sprawdzenie oddechu u poszkodowanego
  • Dziecko ćwiczy na manekinie uciśnięcia klatki piersiowej, umundurowany policjant przekazuje wskazówki dotyczące zasad udzielania pomocy.
  • Dzieci ćwiczą na manekinach czynności ratunkowe.
  • Dwóch mężczyzn ćwiczy na manekinach uciski klatki piersiowej.
  • Zdjęcie grupowe dzieci, uczestników półkolonii wraz z umundurowanym policjantem