Magia owadzich śladów

O takim zainteresowaniu mówi się niekiedy, że sala pękała w szwach. Wydaje się, że to określenie dobrze oddaje to, co miało miejsce ostatnio w Szkole Policji w Pile.

Zwykłe kwietniowe popołudnie. Za oknem budząca się do życia przyroda nastraja do spacerów i spędzania czasu na jej łonie. Słuchacze realizowanych w pilskiej Szkole kursów, zamiast skorzystać z tych dobrodziejstw i odetchnąć od zgiełku szkolnych spraw, tłumnie przybyli do auli akademika, aby wziąć udział w kolejnej odsłonie zajęć fakultatywnych.

Za katedrą osoby, które większość swojego zawodowego życia spędziły na doskonaleniu tego, co ich pasjonuje – ujawnianiu śladów. Mowa tu o doktorze Pawle Leśniewskim – wieloletnim funkcjonariuszu Policji, techniku kryminalistyki, który ostatnie lata swojej drogi służbowej spędził w naszej Szkole, a obecnie realizuje swoje pasje w Katedrze Kryminalistyki Akademii Nauk Stosowanych w Pile oraz o podkomisarzu Marcinie Mańczaku – wykładowcy Zakładu Prawa i Kryminalistyki, który na co dzień realizuje zajęcia z zakresu ujawniania i zabezpieczania śladów.

Wykład, który poprowadził dr Paweł Leśniewski poświęcony był ekspertyzie entomoskopijnej. Prowadzący zaprezentował rodzaje śladów entomologicznych, sposoby ich zabezpieczenia i możliwości wykorzystania ich w procesie wykrywczym. Omówił też najciekawsze przypadki, w których ślady entomologiczne przyczyniły się do wykrycia sprawcy.

Słuchacze kursów podstawowych oraz specjalistycznych, w tym technicy kryminalistyki aktywnie włączyli się w dyskusję po wykładzie, kierując wiele pytań do prowadzących. Poruszona na zajęciach tematyka nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem. Tak dużym, że uczestnicy spotkania oświadczyli, że w kolejnym miesiącu warto byłoby spotkać się ponownie.

 

WP/W. Hałuja

Powrót na górę strony