Magia owadzich śladów

O takim zainteresowaniu mówi się niekiedy, że sala pękała w szwach. Wydaje się, że to określenie dobrze oddaje to, co miało miejsce ostatnio w Szkole Policji w Pile.

Zwykłe kwietniowe popołudnie. Za oknem budząca się do życia przyroda nastraja do spacerów i spędzania czasu na jej łonie. Słuchacze realizowanych w pilskiej Szkole kursów, zamiast skorzystać z tych dobrodziejstw i odetchnąć od zgiełku szkolnych spraw, tłumnie przybyli do auli akademika, aby wziąć udział w kolejnej odsłonie zajęć fakultatywnych.

Nieumundurowany prowadzący kurs przemawia na stojąco do siedzących na krzesłach uczestników kursu.

Za katedrą osoby, które większość swojego zawodowego życia spędziły na doskonaleniu tego, co ich pasjonuje – ujawnianiu śladów. Mowa tu o doktorze Pawle Leśniewskim – wieloletnim funkcjonariuszu Policji, techniku kryminalistyki, który ostatnie lata swojej drogi służbowej spędził w naszej Szkole, a obecnie realizuje swoje pasje w Katedrze Kryminalistyki Akademii Nauk Stosowanych w Pile oraz o podkomisarzu Marcinie Mańczaku – wykładowcy Zakładu Prawa i Kryminalistyki, który na co dzień realizuje zajęcia z zakresu ujawniania i zabezpieczania śladów.

Wykład, który poprowadził dr Paweł Leśniewski poświęcony był ekspertyzie entomoskopijnej. Prowadzący zaprezentował rodzaje śladów entomologicznych, sposoby ich zabezpieczenia i możliwości wykorzystania ich w procesie wykrywczym. Omówił też najciekawsze przypadki, w których ślady entomologiczne przyczyniły się do wykrycia sprawcy.

Słuchacze kursów podstawowych oraz specjalistycznych, w tym technicy kryminalistyki aktywnie włączyli się w dyskusję po wykładzie, kierując wiele pytań do prowadzących. Poruszona na zajęciach tematyka nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem. Tak dużym, że uczestnicy spotkania oświadczyli, że w kolejnym miesiącu warto byłoby spotkać się ponownie.

 

WP/W. Hałuja

  • Nieumundurowany prowadzący kurs przemawia na stojąco do siedzących na krzesłach uczestników kursu.
  • Nieumundurowany prowadzący kurs przemawia na stojąco do siedzących na krzesłach uczestników kursu.
  • Prowadzący kurs przemawia na stojąco.
Powrót na górę strony