Zjawisko przestępczości zorganizowanej w Polsce

Pod koniec lutego słuchacze naszej Szkoły uczestniczyli w wykładzie konwersatoryjnym pt. ,,Zjawisko przestępczości zorganizowanej w Polsce”, przygotowanym przez podinsp. dr. Michała Zielonkę.

W trakcie wykładu prelegent omówił uwarunkowania zachowań patologicznych oraz wpływ patologii na przestępczość,  jej istotę, rodzaje, skalę zjawiska. Podkreślił, iż na gruncie socjologicznym przestępstwo jest uważane za przejaw dewiacji i patologii społecznej.

Umundurowany policjant prowadzi zajęcia dla grupy słuchaczy Szkoły. W tle wyświetlana prezentacja multimedialna.

Następnie przedstawił psychospołeczne uwarunkowania rozwijania się patologii społecznej, postępowanie wobec sprawcy czynów karalnych z perspektywy sprawiedliwości retrybutywnej i naprawczej. Zaakcentował powiązanie zjawisk patologicznych z przestępczością zorganizowaną. Przedstawił i wyjaśnił socjologiczne uwarunkowania zachowań przestępczych według Normana Goodmana, które odwołują się do teorii mikropoziomowych i makropoziomowych.

Wykład spotkał się z żywym odbiorem ze strony słuchaczy i stał się przyczynkiem do ciekawej dyskusji nad podjętą problematyką.

ZPiTI/M.Zielonka