Wybrane zagadnienia z seksuologii sądowej – sprawca i ofiara – w czynnościach dochodzeniowo – śledczych.

Od zeszłego roku Szkoła organizuje fakultatywne, popołudniowe wykłady skierowane głównie do słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego. Tym razem, na spotkanie zaprosiliśmy uczestników kursu specjalistycznego.

Wykład pt. „Wybrane zagadnienia z seksuologii sądowej – sprawca i ofiara – w czynnościach dochodzeniowo – śledczych” przeprowadziła podinsp. Ewa Mańka – psycholog policyjny oraz biegły sądowy psycholog, wykładowca naszej Szkoły. Uczestnikami byli słuchacze – policjanci  służby kryminalnej wykonujących czynności dochodzeniowo – śledcze.

Umundurowana policjantka prowadzi wykład dla grupy słuchaczy.

Podczas spotkania przedstawiono m.in. różnice pomiędzy sprawcą tzw. „obcym” a „bliskim”. Scharakteryzowano zasady funkcjonowania rodziny kazirodczej podtrzymującej przemoc z naciskiem na określenie wskazówek istotnych podczas przesłuchania. Omówiono również profile sprawców przestępstw seksualnych – typ preferencyjny i sytuacyjny oraz scharakteryzowano zabójstwa na tle seksualnym. Podczas spotkania przedstawiono ponadto zaburzenia preferencji seksualnych dorosłych oraz wskazano znaczenie opinii biegłych seksuologów sądowych oraz psychoseksuologów w sprawach karnych.

Jesteś ofiarą przemocy w rodzinie? Sprawdź z jakiej pomocy możesz skorzystać!

WP/M.Pałys