Sprawca i ofiara. Wybrane zagadnienia z seksuologii sądowej

Od poprzedniego miesiąca Szkoła organizuje fakultatywne, popołudniowe wykłady skierowane głównie do słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego. Tym razem, na spotkanie zaprosiliśmy uczestników kursu specjalistycznego.

Wykład pt. „Sprawca i ofiara. Wybrane zagadnienia z seksuologii sądowej” przeprowadziła podinsp. Ewa Mańka – psycholog policyjny oraz biegły sądowy psycholog, wykładowca Wydziału Organizacji Szkolenia i Dowodzenia. Uczestnikami byli słuchacze – policjanci służby kryminalnej wykonujących czynności operacyjno-rozpoznawcze.

Podczas spotkania przedstawiono m.in. różnice pomiędzy sprawcą tzw. obcym a bliskim. Scharakteryzowano typy rodzin kazirodczych z naciskiem na zasady funkcjonowania rodziny podtrzymującej przemoc. Omówiono również profile sprawców – kobiet będących sprawczyniami przemocy seksualnej. Podczas spotkania zaprezentowano także taktykę przesłuchań członków rodzin oraz określono kryteria normy w zachowaniach seksualnych dzieci i młodzieży. Na koniec wykładu, w ramach przypomnienia wskazano zaburzenia preferencji seksualnych dorosłych i ich wpływ na karalność czynu.

Pamiętaj!

Ofiarą przemocy w rodzinie może być każdy – dziecko, osoba z niepełnosprawnościami, małżonek, partner, osoba starsza. Sprawdź, z jakiej pomocy możesz skorzystać!

WP/M.Pałys

• podinsp. Ewa Mańka w trakcie wystąpienia przed słuchaczami Szkoły Policji w Pile.
  • podinsp. Ewa Mańka przy pracy. W tle wyświetlony casus.