Entomologia sądowa – jak owady pomagają w śledztwach

Zaproszenie Pani Komendant Szkoły insp. Beaty Różniak-Krzeszewskiej bez wahania przyjął kom. w st. spocz. dr Paweł Leśniewski – były wykładowca Zakładu Prawa i Kryminalistyki naszej Szkoły. O niemych „świadkach” – owadach na zwłokach ludzkich - z ogromną pasją opowiedział słuchaczom szkolenia zawodowego podstawowego.

Dr Paweł Leśniewski – biegły sądowy w dziedzinie: kryminalistyka o specjalności identyfikacja i ujawnianie śladów entomologicznych na co dzień wykłada na Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile. Spotkanie ze słuchaczami naszej Szkoły miało przede wszystkim na celu uświadomienie im jak ważną rolę w zdarzeniach kryminalnych odgrywają owady.

Nasz gość – specjalista techniki kryminalistycznej, podczas niezwykle interesującego wykładu opowiedział na jakie pytania w kryminalistyce mogą „odpowiedzieć” nam owady. Wskazał również, jak ważną rolę w prawidłowym ujawnieniu, a następnie zabezpieczeniu śladów na miejscu zdarzenia oraz w jego okolicy odgrywają pracujący na miejscu funkcjonariusze. Na przykładzie autentycznych spraw opowiedział również o owadach i interpretacji śladów, jakie pozostawiły one na zwłokach oraz w miejscu popełnienia zbrodni.

Podczas spotkania zaznaczył również, że zniszczenie śladów entomologicznych spowodują, że entomolog sądowy nie będzie w stanie czegokolwiek stwierdzić – dlatego tak ważne jest odpowiednie postępowanie na miejscu zdarzenia.

Osoby słuchające wykładu z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej

WP/M.Pałys