Profilaktyka ponad wszystko – part 2

Odpowiedzialność prawna małoletnich, przejawy demoralizacji, cyberprzemoc - to główne tematy poruszone podczas pogadanki profilaktycznej, którą przeprowadzili funkcjonariusze naszej Szkoły dla siódmo oraz ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Wysokiej.

W związku z pojawiającym się na terenie całego kraju problemem demoralizacji oraz cyberprzemocy, na prośbę Pana dyrektora Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wysokiej, podkom. Agnieszka Kuszyk z Zakładu Prawa i Kryminalistyki oraz podkom. Mariusz Cichy z  Zakładu Kryminalnego przybliżyli przedmiotową tematykę uczniom.

Funkcjonariusze wyjaśnili pojęcie cyberprzemocy oraz omówili formy tego typu przestępstw. Zapoznali również uczniów z prawnymi konsekwencjami, jakie grożą nieletnim za zachowania niezgodne z prawem i ogólnie przyjętymi normami społecznymi. Uświadomili uczniów, że szeroko rozumiana cyberprzemoc wśród rówieśników, m.in. publikowanie i rozsyłanie  ośmieszających zdjęć czy filmów, a także podszywanie się pod inną osobę, czy też obraźliwe komentowanie wpisów niesie za sobą poważne konsekwencje.

Mundurowi przekazali także podstawowe informacje dotyczące odpowiedzialności karnej nieletnich oraz przejawów demoralizacji. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi pojęciami: nieletni, małoletni, czyn karalny czy też demoralizacja oraz dowiedzieli się, jakie są konsekwencje prawne popełnienia takich czynów i  jakimi środkami oddziaływania wychowawczego dysponuje Policja oraz Sąd rodzinny.

Spotkanie miało na celu przede wszystkim zwiększenie świadomości młodego pokolenia w kwestii zagrożeń internetowych i konsekwencji prawnych jakie niosą za sobą nieodpowiednie zachowania.

WP/M.Pałys

• podkom. Agnieszka Kuszyk oraz podkom. Mariusz Cichy w trakcie wystąpienia.
  • podkom. Agnieszka Kuszyk podczas prelekcji.
  • podkom. Mariusz Cichy podczas prelekcji.