Rodzaje współczesnej broni śrutowej i jej kalibry

Za nami kolejne zajęcia fakultatywne organizowane dla słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego. Spotkanie poprowadził st. asp. Jarosław Tomczewski – młodszy wykładowca Zakładu Prewencji i Technik Interwencyjnych, instruktor wyszkolenia strzeleckiego.

Podczas prelekcji pt. „Rodzaje współczesnej broni śrutowej i jej kalibry” zostały przedstawione i omówione rodzaje broni gładkolufowej tj. pojedynka jednostrzałowa, dwulufka (dubeltówka i nadlufka <bok>), jednolufka powtarzalna (repetier śrutowy <pump action>) oraz jednolufka samopowtarzalna (półautomat śrutowy). Omówiono również zasadę działania, sposób strzelania i obsługę broni a także przedstawiono  amunicję do tego typu broni na przykładach amunicji kalibru wagomiarowego 4, 12, 16, 20, 28 i 36.

Umundurowany policjant w postawie strzeleckiej z  bronią palną. W tle o ścianę oparte cztery jednostki broni palnej.

Nie zabrakło części praktycznej tych zajęć. Młodzi policjanci mieli możliwość rozłożyć i złożyć różnego rodzaju broń śrutową a także oddać strzał „na sucho” przy użyciu amunicji kompensacyjnej.

Umundurowany policjant rozładowuje strzelbę, z komory nabojowej wylatuje łuska koloru białego.

WP/M.Pałys

• Umundurowany policjant rozładowuje strzelbę, z komory nabojowej wylatuje łuska koloru czerwonego.
  • Oparte o ścianę cztery jednostki broni śrutowej. Przed bronią ustawione naboje w ilości siedmiu sztuk o różnych kolorach łusek, czerwony, biały, czarny, żółty, niebieski.
  • Umundurowany policjant w postawie strzeleckiej z bronią palną z zamontowanym przy wylocie lufy nożem taktycznym.