Za nami 8 edycja Festiwalu Kryminału "Kryminalna Piła" 2020.

Pomimo wiosennego lockdownu, organizatorom Festiwalu Kryminalna Piła udało się doprowadzić do przedsięwzięcia. W sobotę, 10 października odbył się jego finał.

Tegoroczny Festiwal odbywał się pod hasłem "kryminał i literatura faktu". Z powodów pandemicznych ograniczał się wyłącznie do spotkań autorskich i prezentacji filmowych.

Bohaterem pierwszego dnia był Igor Brejdygant, który opowiadał o kryminale na ekranie, jako współscenarzysta filmu Arkadiusza Jakubika "Prosta historia o morderstwie" oraz autor powieści "Szadź" zekranizowanej jako udany serial z Maciejem Stuhrem i Aleksandrą Popławską. Kolejne trzy dni festiwalu to wyjątkowo ciekawe spotkania z najlepszymi reportażystami i pisarzami literatury faktu: Przemysławem Semczukiem, Ewą Ornacką, Ewą Winnicką oraz Cezarym Łazarewiczem. Nie mniej ważne dla czytelniczych wrażeń były spotkania autorskie: z Tomaszem Brewczyńskim, Grzegorzem Skurupskim, Jakubem Szamałkiem oraz prof. Dorotą Skotarczak.

Tradycyjnie, w ostatnim dniu Festiwalu odbył się panel dyskusyjny pisarzy, których książki nominowane zostały do Nagrody dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2019. Laureatem głównej Nagrody Kryminalnej Piły zostali Małgorzata i Michał Kuźmińscy za powieść "Mara".

Wyróżnienie Pani Komendant Szkoły insp. Beaty Różniak-Krzeszewskiej otrzymała Anna Potyra za powieść "Pchła". Już ósmy rok z rzędu Szkoła Policji w Pile mocno zaangażowała się w realizację tak wyjątkowego przedsięwzięcia, które stało się – na skalę światową – ogromną promocją dla sztuki literackiej i służby kryminalnej.

Kolejne wyróżnienia otrzymali: od Dyrektora Regionalnego Centrum Kultury w Pile Jakub Szamałek za powieść "Cokolwiek wybierzesz" oraz od Jury Tomasz Duszyński za powieść "Glatz".

Kolejna edycja Kryminalnej Piły ma się odbywać pod hasłem: "Pojedynek miast czyli kryminał kocha miejską przestrzeń".

Już teraz wszystkich gorąco zapraszamy!

 

LK/MP

*zdjęcia dzięki uprzejmości Pani Eweliny Ciepluch

Powrót na górę strony