Festiwal Kryminalna Piła 2020!

Już w najbliższy wtorek rozpocznie się długo oczekiwany Festiwal Kryminalna Piła. Organizatorem przedsięwzięcia jest Regionalne Centrum Kultury w Pile oraz Szkoła Policji w Pile. Motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu jest literatura „nonfiction”.

Wśród zaproszonych będziemy gościć laureata nagrody NIKE – Cezarego Łazarewicza, który będzie mówił o tym, że życie jest ciekawsze niż fikcja. Ewa Winnicka, autorka dwóch wstrząsających reportaży z wyspy Jersey, opowie m.in. o przemocy w sierocińcach i przełamywaniu zmowy milczenia, która trwała kilkanaście lat. O tym dlaczego dochodzi do zbrodni, jakie są jej motywy i konsekwencje opowiadać będą Przemysław Semczuk oraz Ewa Ornacka.

Podczas trwającego 5 dni Festiwalu spotkamy się również z autorami kryminałów: pilskim debiutantem Tomaszem Brewczyńskim, wielkopolskim autorem retro kryminałów Grzegorzem Skorupskim, a także autorem kryminałów dziejących się w starożytności oraz prezentujących współczesne przestępstwa w Sieci – Jakubem Szamałkiem.

Wyjątkowym gościem będzie Igor Brejdygant, a spotkanie z nim poprzedzi darmowa projekcja filmu pt. „Prosta historia o morderstwie” w reżyserii Arkadiusza Jakubika.

Ciekawie zapowiada się również spotkanie z prof. Dorotą Skotarczak, która opowie o powieści kryminalnej w PRL i jej ideologicznym znaczeniu.

Tradycyjnie Festiwal zakończy się panelem dyskusyjnym pięciu pisarzy nominowanych do nagrody Kryminalnej Piły. Wyróżnienie w konkursie osobiście wręczy Pani Komendant Szkoły insp. Beata Różniak-Krzeszewska oraz dyrektor Regionalnego Centrum Kultury Stanisław Dębek. Nagrodę główną Laureat otrzyma z rąk prezydenta Miasta Piły dr Piotra Głowskiego.

Wszystkie spotkania odbywają się w Regionalnym Centrum Kultury w Pile przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarno – epidemiologicznego.

 

MP/WP

Powrót na górę strony