Festiwal Kryminalna Piła 2020!

Już w najbliższy wtorek rozpocznie się długo oczekiwany Festiwal Kryminalna Piła. Organizatorem przedsięwzięcia jest Regionalne Centrum Kultury w Pile oraz Szkoła Policji w Pile. Motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu jest literatura „nonfiction”.

Wśród zaproszonych będziemy gościć laureata nagrody NIKE – Cezarego Łazarewicza, który będzie mówił o tym, że życie jest ciekawsze niż fikcja. Ewa Winnicka, autorka dwóch wstrząsających reportaży z wyspy Jersey, opowie m.in. o przemocy w sierocińcach i przełamywaniu zmowy milczenia, która trwała kilkanaście lat. O tym dlaczego dochodzi do zbrodni, jakie są jej motywy i konsekwencje opowiadać będą Przemysław Semczuk oraz Ewa Ornacka.

Podczas trwającego 5 dni Festiwalu spotkamy się również z autorami kryminałów: pilskim debiutantem Tomaszem Brewczyńskim, wielkopolskim autorem retro kryminałów Grzegorzem Skorupskim, a także autorem kryminałów dziejących się w starożytności oraz prezentujących współczesne przestępstwa w Sieci – Jakubem Szamałkiem.

Wyjątkowym gościem będzie Igor Brejdygant, a spotkanie z nim poprzedzi darmowa projekcja filmu pt. „Prosta historia o morderstwie” w reżyserii Arkadiusza Jakubika.

Ciekawie zapowiada się również spotkanie z prof. Dorotą Skotarczak, która opowie o powieści kryminalnej w PRL i jej ideologicznym znaczeniu.

Tradycyjnie Festiwal zakończy się panelem dyskusyjnym pięciu pisarzy nominowanych do nagrody Kryminalnej Piły. Wyróżnienie w konkursie osobiście wręczy Pani Komendant Szkoły insp. Beata Różniak-Krzeszewska oraz dyrektor Regionalnego Centrum Kultury Stanisław Dębek. Nagrodę główną Laureat otrzyma z rąk prezydenta Miasta Piły dr Piotra Głowskiego.

Wszystkie spotkania odbywają się w Regionalnym Centrum Kultury w Pile przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarno – epidemiologicznego.

MP/WP

• Plakat przedstawia plan festiwalu Kryminalna Piła 2020 roku, który odbędzie się w Pile w dniach 6-10 października 2020 roku. Na plakacie widnieje lista artystów, którzy wystąpią na festiwalu.
  • Obraz przestawia plakat festiwalu Kryminalna Piła 2020, zapowiada projekcje filmu „Prosta historia o morderstwie” w Sali widowiskowej RCK –w dniu 6 października 2020 roku.
  • Obraz przestawia plakat festiwalu Kryminalna Piła 2020, zapowiada wystąpienie pisarza Igora Brejdygant pt. „Kryminał w książce i na ekranie” w Sali widowiskowej RCK –w dniu 6 października 2020 roku.
  • Obraz przestawia plakat festiwalu Kryminalna Piła 2020, zapowiada wystąpienie pisarza Tomasza Brewczyńskiego pt. „”Implikacja” prosto z Piły” w Sali widowiskowej RCK –w dniu 7 października 2020 roku.
  • Obraz przestawia plakat festiwalu Kryminalna Piła 2020, zapowiada wystąpienie pisarza Cezarego Łazarewicza pt. „Życie ciekawsze niż fikcja” w Sali widowiskowej RCK –w dniu 9 października 2020 roku.
  • Obraz przestawia plakat festiwalu Kryminalna Piła 2020, zapowiada wystąpienie pisarki Ewy Ornackiej pt. „Zrozumieć zbrodnie” w Sali widowiskowej RCK –w dniu 7 października 2020 roku.
  • Obraz przestawia plakat festiwalu Kryminalna Piła 2020, zapowiada panel dyskusyjny nominowanych do nagrody Kryminalnej Piły w Sali widowiskowej RCK –w dniu 10 października 2020 roku.
  • Obraz przestawia plakat festiwalu Kryminalna Piła 2020, zapowiada wystąpienie pisarza Przemysława Semczuka pt. „Tropem seryjnych morderców” w Sali widowiskowej RCK –w dniu 8 października 2020 roku.
  • Obraz przestawia plakat festiwalu Kryminalna Piła 2020, zapowiada wystąpienie pisarza Grzegorza Skorupskiego pt. „Wielkopolskie tropy kryminału retro” w Sali widowiskowej RCK –w dniu 8 października 2020 roku.
  • Obraz przestawia plakat festiwalu Kryminalna Piła 2020, zapowiada wystąpienie prof. Doroty Skotarczyk pt. „Otwierać, milicja! O powieści kryminalnej w PRL” w Sali widowiskowej RCK –w dniu 7 października 2020 roku.
  • Obraz przestawia plakat festiwalu Kryminalna Piła 2020, zapowiada wystąpienie pisarza Jakuba Szamałek pt. „Kryminał między starożytnością a współczesnością” w Sali widowiskowej RCK –w dniu 9 października 2020 roku.
  • Obraz przestawia plakat festiwalu Kryminalna Piła 2020, zapowiada wystąpienie pisarki Ewy Winnickiej pt. „Władcy strachu. Przemoc w sierocińcach i przełamywanie zmowy milczenia” w Sali widowiskowej RCK –w dniu 9 października 2020 roku.