CEPOL 100/2018 Unmanned Aerial Vehicles (drones) – threats & opportunities for LE

W dniu 18 maja br. w Szkole Policji w Pile zakończył się czterodniowy kurs CEPOL pod nazwą „Bezzałogowe statki powietrzne (drony) - zagrożenia i szanse dla organów ścigania”.

Jego uczestnikami byli funkcjonariusze organów ścigania, organów ochrony bezpieczeństwa państwa, straży granicznej z 23 państw członkowskich Unii Europejskiej, państw stowarzyszonych oraz kandydujących.

Zaproszeni eksperci to doświadczeni funkcjonariusze organów ścigania z państwa UE: Włoch, Finlandii, Belgii, a także ENLETS (Spotkanie Ekspertów Europejskiej Sieci Technologii Bezpieczeństwa), eksperci krajowi
z Komendy Głównej Policji, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, środowisk naukowo-badawczych, a także firm zajmujących się rozwojem technologii użycia dronów i bezpieczeństwa ich wykorzystania.

Celem przedsięwzięcia było poprawienie skutecznej reakcji organów ścigania na przestępcze użycie dronów. Zwiększenie wykorzystania systemów bezzałogowych statków powietrznych do celów egzekwowania prawa, takich jak kontrola graniczna i operacje policyjne. Szkolenie miało formę teoretyczno-praktyczną, w jego trakcie uczestnicy nabyli wiedzę m.in. z zakresu:

- regulacji prawnych oraz problemów proceduralnych związanych ze stosowaniem bezzałogowych statków powietrznych w pracy policyjnej,
​- analizy możliwości wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych do poszukiwania osób zaginionych, pracy operacyjnej, monitoringu ruchu drogowego i ochrony imprez masowych,
​-
użytkowania bezzałogowych statków powietrznych w pracy dochodzeniowo-śledczej i operacyjnej,
​-
obsługi bezzałogowych statków powietrznych na miejscu zbrodni.

ZSK/Sebastian Wegner